RSS
poniedziałek, 24 kwietnia 2017
SŁOWO NA PONIEDZIAŁEK

Takie mnie naszły myśli po weekendzie i nie tylko zresztą. Wczoraj w Londynie padł w jakimś stopniu rekord świata kobiet w maratonie, w Warszawie padł mit Orlen Warsaw Marathonu. I jak nie było wiadomo nic o Rekordzie Polski Karoliny Nadolskiej tak i nie wiadomo.

W porządku chronologicznym. Kiedy zacząłem przeglądać kolejny raz informacje o rekordzie z Poznania dotarłem do faktu, że to już było. Dokładnie taka sama sytuacja miała miejsce przy okazji rekordu na 100 km Dominiki Stelmach. Co zaskakuje, to, że oba przypadki miały miejsce w Wielkopolsce a więc w regionie kojarzonym raczej z legalizmem, poważnym podejściem do prawa, ale i zasad. Osobnym problemem jest wątpliwość, czemu w przypadku Nadolskiej pojawiły się wątpliwości i jakiś rozgłos a w przypadku Stelmach jakoś tego nie zaobserwowałem. Może zwyczajnie nie zwróciłem uwagi? Swoją drogą ciekawe, że orgowie z Poznania nabrali wody w usta w kwestii rekordu.

Maraton w Londynie. Wiem nie ma takiego miasta, jest Lądek. Za koleją, najpierw Bekele zapowiedział walkę o rekord świata i poleciał na rekord przez pierwsze pięć kilometrów. Za to Mary Keitany wiele nie gadała, ale poleciała po rekord. Owszem Paula Radcliffe biegała szybciej, ale prowadzona przez mężczyzn. Takie wyniki nie są już uznawane za rekordy. Dyskutującym, czemu tak szybko i kobiety i mężczyźni tak szybko pobiegli pierwszą piątkę proponuję zajrzeć do profilu trasy. Na pierwszej piątce spadek 37 m. Bawi mnie to rozmawianie o tempie biegu beż patrzenia na profil trasy.

Na koniec Warszawa. Kolejny raz Orlenowi spadło i można odnieść wrażenie, że jest to wynik zaniedbań. Rozpoczęta zbyt późno rejestracja dała efekt, jaki dała. Biuro Zawodów pod namiotem wczesną wiosną, brak posiłku po biegu w pakiecie to takie drobiazgi, ale pozostaje lekki niesmak. To, co wyraźnie widać, to swoista atmosfera, podobna nieco do klimatu dookoła Maratonu Poznańskiego. Kiedy ktoś na forum dał lekko negatywny wpis, od razu mu się dostało. Przez wiele lat pierwszym maratonem dla licznego grona biegaczy był właśnie Poznań. W opozycji do „tego chuja, Troniny, co to się chce na biegaczach dorabiać”. W efekcie jakakolwiek negatywna informacja o Poznaniu kończyła się niezła jazdą na forum. Z jednej strony rozumiem mechanizm, najlepiej pamięta się pierwsze miłości, z drugiej sam mam podobnie, dla mnie tym najważniejszym będzie Maraton Warszawski. Z trzeciej widzę też wady tego biegu i jak ktoś o nich mówi jakoś mnie to nie zaburza. Jasne wiele rzeczy na OWM jest super – na ten przykład relacja z trasy i mety on line. Z drugiej poziom prowadzącego ją nieco mnie osłabił. Rozmawia ze zwyciężczynią a nie widzi, że w tym momencie Trzaskalska ogrywa dosłownie na ostatnich metrach dwie Kenijki. Słabo.

08:14, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 kwietnia 2017
WIOSENNE 360

W tym tygodniu siła rzeczy znowu wyjdą mi dwa wpisy. Jeden o sobie, czyli czemu Wiosenne 360 to taki fajny rajd. I generalnie, czemu bieganie po lesie w poszukiwaniu jakichś dziwnych punktów jest super. I drugi, generalnie o kulturze przeprowadzania imprez biegowych, szacunku do zasad, czyli znowu będę się czepiał do Poznania. Ale teraz czas na wiosnę.

Zgłoszony, zapłacony, z lekka wydygany odbieram kartę startową. Wydygany, bo jak ostatnio zgłosiłem się na dwudziestkę piątkę to w praktyce wyszło ponad 40, fakt, trochę na własne życzenie. No i ciepełko jest, takie z dnia na dzień, co mnie zazwyczaj rozbija. Na marginesie, edytor zawzięcie zmienia mi wydygany na wydymany. Ciekawe, swoją drogą więcej mówi to o mnie niż o programie.

Odbieram kartę startową i wracam myślami do swoich początków w BnO. Nie załapałem się na czas pieczątek na PK i nawet swoistą rewolucją za moich początków było umieszczenie perforatorów na lampionie na w miejscu dowolnym opodal. I tak jest na imprezach z cyklu PMnO, to, co mnie urzeka to fakt, że trzeba sobie skopiować opisy, z radością przepisuję, dokładniej rzecz ujmując zmieniam opis słowny na piktogramy na odwrocie karty startowej. Przypominam sobie swój pierwszy start na większej imprezie w Iławie, była wiosna 1982 roku a ja byłem zawodnikiem WZTSP. I pytałem kogoś, co to jest świetlinka (taki był jeden z opisów) ja znałem dwa słowa na opis tego obiektu – polanka lub prześwit.

Na trasę lecę na sucho, mam w kieszeni dychę na jak by mnie kompletnie ścięło i świadomość, że wiem gdzie są sklepy. Po odprawie dostajemy mapy, wybieram wariant. Mapy to taka składanka, na odprawie usłyszeliśmy, że skala to około 1: 11000, na mapie zapis 1;15000. Składam puzzle, co gdzie, bo w sumie to trzy składające się mapy. W ostatniej chwili zauważam, że zapomniałem o jednym PK, zastanawiam się gdzie go wkleić. Jestem gotowy chwilę przed czasem.

Lecimy, po wydmie do góry w dół, przez krzaki, żeby tylko się nie potknąć. Na pierwszy PK bez problemu, to takie zagłębienie w krzakach, więc staram się sprawnie odejść, żeby nikomu nie pokazać i w tym momencie lecę na twarz, uderzam się o jakiś zalegający konar, noga zaczyna boleć, ale lecę. Patrzę, gdzie jak by, co będę mógł zejść, jest kilka opcji.

Kolejne punkty, jak to się mówi wchodzą raczej łatwo, na trzecim zakręcam się minimalnie na odejściu. Wybieram maksymalnie bezpieczne warianty. Dla mniej zorientowanych – staram się jak najwięcej korzystać z dróg i pewnych linii. Poza wszystkim bieganie po twardszym podłożu kosztuje mniej wysiłku. Szosa Lubelska raz, Szosa Lubelska z powrotem, trochę wydm trochę krzaków. Dopiero w okolicach centrum Wesołej kręcę się i tacę kilka minut. Zdrowia brak, ale radzę sobie. Szuram, jak na rasowego, brzuchatego szuracza przystało.

Końcówka to jakieś dwa kilometry, najpierw przez las, ale z półtora przez miasto. Szuram zawzięcie docieram do mety piąty (jako czwarty mężczyzna). Wyszło mi 22, 3 km, znaczy było dobrze, tym bardziej, że korzystałem z dróg. Z jednej strony to szkoda, szuram prawie trzy godziny a do trzeciego miejsca zabrakło mi dwóch minut, z drugiej zwyczajnie nie należało się.

Jeszcze chwila rozmowy z Piotrem i Andrzejem, posiłek, buta nie zdejmuję, bo boję się, co tam znajdę. W niedzielę widzę, że nieźle opuchła, ale dziś (jest poniedziałek) jest lepiej, ciut lepiej.

Kilka refleksji:

Wiosna jest super, drące dzioby ptaki, pączki liści na drzewach. Nawet zapachy niezwykłe.

Wszędzie można znaleźć coś ciekawego. W tym wypadku była to scena, z lekka zadaszona, położona w lesie, niedaleko domów, ale na dziko. Na scenie trzy Konga, czy inne bębenki.

Słaby jestem, ale to może się zmienić.

09:02, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 28 marca 2017
REKORD

No i mamy zamieszanie z rekordem Polski. Karolina Nadolska, pobiegła w Poznaniu w rewelacyjnym czasie, wygrała bieg pokonując kolejną na mecie Kenijkę o cztery minuty no pokonała barierę 1.10. Trasa miała atest, spełniała wymogi regulaminu w czym w takim razie rzecz?

Impreza nie znalazła się w kalendarzu PZLA i jak donoszą Internety nie było na niej sędziów PZLA. Słychać szum, jakie to PZLA złe, jakie to bagienko. Nikt nie patrzy na to z punktu widzenia zasad. Popatrzmy na to tak: Jest mecz, dajmy na to zwykły sparing. Na stadionie Legii pojawia się Barcelona. A mecz prowadzi wybitny specjalista, Stefan Warenicki z Boguchwały. To nic, że nie ma licencji, bo znakomicie zna przepisy, świetnie widzi wszystko i kondycyjnie przygotowany. Jednym słowem kompetentny we wszystkim. A ta licencja to przecież niepotrzebna formalność, takie czepianie się PZPNu. Pierluigi Collina poprawia włosy, które stanęły mu dęba.

Zatrzymajmy się nad chwilę nad równie abstrakcyjnym przykładem. Zorganizuję z grupą nieformalną „Szurając inaczej” bieg na atestowanej trasie z Parkrunu Żoliborz bieg na 10 km, zaproszę wybitnego biegacza po schodach Karola Galicza, zmierzę dokładnie czas, moim znakomitym stoperem marki Komandir, napiszę wyniki, opublikuję je. I co rekord powinien być uznany?

I tu pojawia się to, co mnie szczególnie dotyka. Jest utyskiwanie na związek, ale nikt nie zauważa, że pewnych formalności jednak nie dopełnili organizatorzy. Czy mają one jakiś sens? Kiedy pisałem w 2009 tekst do magazynu Bieganie sporo czasu rozmawiałem z Januszem Rozumem, zajmującym się statystykami w PZLA i pokazał mi przynajmniej kilka przypadków sytuacji, w której sędziowie pokazali choćby błędy w pomiarach czasu. Zresztą, co robią sędziowie w tym tekście opisałem.

I tak jak jestem przekonany, że prawo, w którym karane jest posiadanie najmniejszych ilości narkotyku jest szkodliwe, to, jeśli ktoś je łamie to on ponosi odpowiedzialność za to, że miał i siedzi. Tak, jeśli ktoś organizuje bieg i ma świadomość, że może paść na nim rekord Polski to on powinien zadbać, żeby spełnione były wszystkie formalności niezbędne do tego rekordu uznania. To w takim razie do organizatorów z Poznania trzeba mieć pretensje, nie do PZLA.

Teraz absolutnie niezbędne okaże się jakieś rozwiązanie tego problemu, najprawdopodobniej związek ugnie się i jakimiś furtkami wepchnie ten wynik do tabel i jest dla mnie jasne, że nie powinno się karać zawodnika za niekompetencje organizatora. Być może za jego tumiwisizm, lenistwo, brak szacunku do zasad. Ale to będzie wyłącznie wynik dobrej woli działaczy związkowych.

Jasne, mogę bardzo wiele złego powiedzieć o funkcjonowaniu PZLA. Podobnie jak zresztą wielu związków sportowych z PRLu rodem. Cały system licencji, jako przepustek do imprez mistrzowskich na ten przykład, czy efektywność pozyskiwania środków pozabudżetowych. Ale w tym konkretnym miejscu warto powiedzieć – ciszej nad tą trumną.06:43, wojtek_wanat
Link Komentarze (1) »
poniedziałek, 27 marca 2017
Szósta całość

Wiosna zaczyna się w Warszawie? Akurat! Wiosna zaczyna się w lesie, w Warszawie zaczyna się wiosenne bieganie.

W informatorze Jego Wspaniałość Dyrektor Wielkiego Biegu wspominał między innymi pierwszy Półmaraton, ale i to jak zmieniała się Warszawa i sam bieg przez ostatnie jedenaście lat. Jak by tak sobie dokładnie przypomnieć te wszystkie biegi, to choćby na pierwszym przy trasie widać było topniejące pryzmy śniegu a w którymś roku mróz był tęgi. Także z tą wiosną to ja bym był raczej ostrożny.

Trudno by mi było odpowiedzieć na pytanie, po co ja to robię? Najpierw, po co biegam, bo wygląda, że jest to okazja do poczucia, jak nie przymierzając Boguś Kołodziej słowiańskiego wkurwu. Jeśli dodam do tego, że jest on bardzo intensywny i skierowany w siebie to problem się pogłębia. Po co w takim razie biegam?

Niedzielny poranek, po sobotnim trzęsieniu ziemi spokojnie podążam na start. Z perspektywy grubasa, jakim jakoś nie potrafię przestać być te ponad dwadzieścia kilometrów to jednak sporo. Jasne ostatnio biegiwałem więcej, ale ciągle nie tyle ile bym chciał, potrzebował, do uwierzenia, że czas na poziomie 1.45 – 1.50 jest w zasięgu. Po refleksji (i skorzystaniu z toalety) decyduję ustawić się za grupą na 1.50, ale przed Spartanami. Jakoś nie mam ochoty na mijanie ich dzid.

Poprawiam swój opięty bluzą salcesonik na głowie żółty buff w rybki i sówki w sercu mieszane uczucia. Bo super w tym tłumie, później się będę złościł, ale teraz stoimy i jest mi z tym dobrze. Już dawno poleciał Sen o Warszawie, podekscytowany spiker wymienia kolejne grupy mijające linię mety, pomagająca mu spikerka przypomina, że start jest dalej i tam lepiej uruchomić stoper. My stoimy, przez chwilę ruszyliśmy truchtem, później idziemy. W zasadzie to nigdzie mi się nie spieszy, nikt nie lubi iść na egzamin ze świadomością, że idzie tylko po dwóję.

Był czerwiec 1985 i szedłem na egzamin z fizyki. Szedłem, bo to był już ostatni dzień i jak bym nie poszedł to bym dostał dwóję dziekańską, więc raczej tak dla formalności, bo a nóż się uda. Przed nami zdają trzej koledzy, wychodzą zbombardowani, bo wynik 2, 2, 3. Ale Krupa, który nas uczył fizyki w szampańskim humorze, więc coś jest nie tak. Wchodzę z koleżanką, słyszymy tekst:

- Państwo we dwoje, to taki dipol, to proszę plusem do przodu. Państwo wolicie na kartkach, jak koledzy czy na gębę?

- Na gębę – przy takim nastroju Krupy to optymalne rozwiązanie.

- Co Pani miała z ćwiczeń rachunkowych?

- Trójkę.

- A u kogo?

- U dr Janowskiej.

- A to bardzo dobra trójka, a pan.

- Ja czwórkę, ale słabą.

- A czemu Pan tak sądzi?

- Bo u dr Pyżuka.

- A nie, to też, bardzo dobra czwórka.

- To ja nie rozumiem. I dr Janowskiej i u dr Pyżuka mocna.

- No tak, bo chłop chłopu nie naciągnie i baba banie też nie.

I się zaczyna, najpierw coś o oporze rozmytym, jakoś tak powoli przechodzi na Kadafiego i jego Zieloną Książeczkę, później siłą rzeczy Czerwoną Mao, jest trochę rozmowy o naturze ludzkiej i takie tam. Na koniec chwila o polaryzowalności cząsteczek i tym jak odkształcają się w polu elektrycznym. Bardziej potrzebna jest tu wyobraźnia niż znajomość choćby Praw Maxwella. Wychodzę z czwórką. Praw Maxwella nie znam do dzisiaj.

Po kwadransie dotaczam się do linii startu, nawet udaje mi się zacząć biec. Ciasno, Senatorska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat. Jakoś tak mi się kręci noga, ale strasznie ciasno. No i widać, że ludzie często ustawili się zdecydowanie za wcześnie na starcie. Bo jak inaczej tłumaczyć kolejne osoby, które toczą swój brzuch z godnością, albo i nie brzuch, ale swoją szczupłą osobę a z obu stron mijają ich kolejne osoby. Jasne, ja stanąłem za daleko, ale ogromna liczba osób, które stanęły, sam nie wiem, po co z przodu osłabia.

Ciasno? Wydawało mi się, że jest ciasno? No to w Łazienkach zobaczyłem, co to znaczy, że jest ciasno. Ramię przy ramieniu, od barierki do barierki. I jedno to pytanie czy koniecznie trzeba było akurat tam poprowadzić trasę. Po wyjściu na szerszą alejkę, którą zazwyczaj biegamy jest lepiej, później na Hopfera, znowu słabo. Druga sprawa, to fakt, że wiele osób biegło alejką szeroką może na pięć osób parami, trójkami w szpalerze i wyprzedzanie ich to była świetna łamigłówka.

Wracamy na Myśliwiecką i robi się lepiej, przestronniej. Przypomina mi się szmonces z kozą i z pełną radością biegnę. To znaczy jasne, wkurza, że wiele osób nie potrafi biegać, współpracować w tłumie, że większość zatkanych słuchawkami wsłuchuje się nie w siebie a w polecenia Psu, a przynajmniej tak mi się wydaje, ewentualnie w motywującą muzykę. I jak będzie przejeżdżać karetka, to będzie musiała przyjechać następna, takie wsobne funkcjonowanie. Ale poza tym było super. Trasa przez wiele pięknych miejsc, wiele radości i coraz więcej osób przy trasie. Muzyka, różne formy kibicowania, rosnąca temperatura, aż do momentu, kiedy musiałem odkryć czaszkę.

Dobra, od któregoś momentu dotarło do mnie, że nawet, jeśli nie pobiegnę szybciej niż w zeszłym roku, to przynajmniej niewiele wolniej. Na podbiegu na Most Gdański pogubiłem bezcenne sekundy a na dwudziestym mnie postawiło. W efekcie wyszło 1.47.07 (rok temu 1.46.24) czyli minimalnie gorzej i po raz pierwszy zatrzymał mi się prawie regres. Wiem maraton jesienią pobiegłem szybciej niż rok wcześniej, ale był to wynik przede wszystkim resztek rozsądku z ostatniej edycji i jego kompletnego braku rok wcześniej.

Zastanawiałem się skąd zmiana trasy w ostatniej chwili i pociągnięcie jej przez wąskie alejki Łazienek i później nad kanałkiem. Kiedy odbierałem depozyt zobaczyłem z jednej strony barierek zmianę wart i wieńce z okazji rocznicy Akcji pod Arsenałem, z drugiej jakieś dziewczyny żywiołowo dzielące się wrażeniami z biegu, owszem głośno dosyć. Ktoś narzekał, inny zmieniał gacie, kolejny umawiał się na piwo. Pociągnięcie trasy obok pl. Piłsudskiego i zmieszanie trasy z rocznicowymi obchodami było słabym pomysłem, ale depozyty w tym miejscu też nie za bardzo. Otwartym pozostaje pytanie czy nie warto było pociągnąć trasy pętelką przez Gagarina do końca i uniknięcie choćby jednej zwążki kontrolnej.

Impreza przy różnych swoich minusach, nielicznych moim zdaniem raczej super niż nie super. Odmiennego zdania jest jeden z użytkowników Maratonów Polskich. Ale jest to stachanowiec, bo tak samo ocenił połówki w Poznaniu i Warszawie. Jak nic na zdolność do bilokacji. To, co pod rozwagę: może już czas na stabilność. Znalezienie na stałe miejsc na start, metę, biuro zawodów. Tak jest (tak mi się wydaje) w Berlinie, Londynie i Paryżu. Tak było też w Parzęczewie, jednym z miejsc, których już nie ma na półmaratońskiej mapie Polski, a szkoda. Nie wiem czy dobrym miejscem na biuro jest Torwar, Stadion Narodowy czy może Pałac Kultury. Czy Park Fontann, pl. Teatralny czy może Wisłostrada przy Centrum Nauki Kopernik? A może tunel? Przynajmniej by nie padało na głowę. Myślę, że budowa ulic już na tyle się skończyła, że warto pomyśleć o stabilności.

A poza tym. Jak zdawałem w 1985 roku fizykę, zdałem, ale Równań Maxwella nie znałem. I nadal nie znam. Połówkę w Warszawie pobiegłem szybciej niż się tego spodziewałem. Ale formy nadal brak.

10:52, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 26 lutego 2017
MIAŁEM SEN

Bywają takie sny, po których budzę się z żalem, z nostalgią, z tęsknotą za czymś, co utraciłem. Ostatnio miałem kilka razy taki powracający sen.

Moim bohaterem jest ostatnimi czasy, Po, czyli Kung Fu Panda. Dość dokładnie rozumiem, co czuł Po śniąc latami o kung fu. Powiem więcej przeżywam to samo, co on tyle, że bardziej.

Ostatnio śniłem o wolności. To było uczucie lotu, w którym nie dotykałem bez mała ziemi, słuchania ptaków i wąchania zapachów mokrych liści. Uczucie, że wszystko, co dzieje się odbywa się praktycznie bez wysiłku, że kiedy już wyjdę z trochę się rozpędzę zwyczajnie się biegnie. Nie biegnę, nie wkładam w to wysiłku, biegnie się samo.

Jasne najpierw musiałem swoje wypracować, swoje wybiegać. Jasne po jakimś czasie kończyło się to się biegnie i przychodziła orka, w której z kołkiem w zębach starłem się jakoś dotoczyć do domu. Ale wcześniej przez jakiś czas po miesiącach ciężkiej orki było to „biegnie się”.

Mam takie wspomnienie. Po słabym sezonie już w październiku zrobiłem sobie roztrenowanie i od listopada ciosałem poważny trening. Zima była latoś łagodna i w styczniu czy lutym biegając taki dość ciężki trening mogłem spokojnie rozpędzać się, bo śniegu nie było, upału tez zresztą nie. To były odcinki, krótkie, ale też z bardzo krótką przerwą, bieganie po długim treningu. Trzy serie, to dość dokładnie pamiętam. Do połowy pierwszej błagałem o litość, żeby przybiegł jakiś pies i mnie pogryzł, żebym miał pretekst do przerwania treningu. W drugiej było już nieźle w trzeciej rwałem do przodu jak hart. Pamiętam, że czując niezwykła radość z tego, co się dzieje stwierdziłem, że dla tego treningu warto było ciosać miesiące ciężkiego treningu. No i kilka dni później dostałem zapalenia ścięgna Achillesa i trening w dużym stopniu szlag trafił.

Teraz wracają do mnie raczej spokojne, jak na tamte czasy wybiegania, takie po 20 – 30 km w tempie poniżej pięciu na kilometr. I to uczucie ogromnej, niezwykłej wolności.

To może wydawać się dziwne, nie śnią mi się loty po meskalinie, LSD, heroinie czy czymkolwiek innym. Przynajmniej może wydawać się tak ludziom, którzy nigdy nie czuli obu tych rzeczy, lotu po chemii i uczucia prawdziwej wolności, odczuwania siebie, jako części świata, w którym żyję czy wre cz wszechświata.

A później budzę się i zamiast biegania jest szuranie, mozolne przetaczanie zapasionego cielska przez cierpliwe kilometry u uczucie drżenia podłoża, zamiast lekkości biegu. Jest jeszcze nadzieja, że tym, kolejnym razem nie spieprzę, nie ucieknę, nie poddam się widząc jak powoli, mozolnie wracam do świata naprawdę żywych. Wiara, że tym razem sen stanie się jawą.14:55, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 lutego 2017
SUB 4 HMB

Od kilku miesięcy powraca temat projektu firmy Nike SUB 2 HMB. Projekt sam w sobie ciekawy, postanowiłem jednak rzucić wyzwanie firmie Nike i zawodnikom, którzy biorą w nim udział. Od razu stwierdzam – dam więcej.

Kiedy czytałem pierwsze doniesienia o przymiarkach do złamania bariery dwóch godzin w maratonie uderzyło mnie, że tempo, w jakim biegali uczestnicy wcale nie było jakieś niebotyczne. Ze zdziwieniem spostrzegłem, że te trochę ponad 5 to jest w moim zasięgu. Później zorientowałem się, że oni liczą tempo na milę a ja na kilometr. Ale czy to aż taka wielka różnica.

Logicznym wydało się postawienie granicy zdecydowanie wyżej. Rozpoczynam, więc, oficjalnie projekt SUB 4 HMB. Powiecie, że to nic takiego. Popatrzmy – oni na pełnej intensywności będą biegi przez dwie godziny, podczas, kiedy ja dwa razy dłużej. Poza tym przyglądając się ich parametrom okaże się, że wysiłek związany z przetoczeniem mojej masy będzie więcej niż dwa razy większy niż przewianie tych drobiazgów przez dystans maratonu. Poza wszystkim jednak wyzwanie, jakie przed sobą stawiam może sobie wyobrazić praktycznie każdy. Większość ze zwykłych zjadaczy chleba wie jak to jest, kiedy musimy mierzyć się z tymi wszystkimi „nie chce mi się” „mam za małą motywację” „na cztery to mogłem polecieć na żywca zupełnie niedawno” czy „tyle to ja biegałem za dzieciaka”. Tak, więc osoby śledzące postępy w przygotowaniach do złamania magicznej bariery już we wrześniu dokładnie poczują trudności i wyobrażą sobie smak moich sukcesów.

No i mój progres w porównaniu z ubiegłymi latami (może nawet 30 minut) będzie znacznie większy niż sympatycznych zawodników wybranych przez Nike.

Na ten czas popatrzmy na moje osobiste sukcesy w walce z czwórką. Dzisiaj wyszedłem na trening i jest nawet szansa, że jutro znowu mi się uda. Poza tym powstrzymałem się przed wrzuceniem tutaj wątku politycznego, łatwo nie było, i z uporem utrzymuje swoją wagę (BMI 26,1) dzięki czemu nie muszę robić siły, bo zakładam, że kiedyś schudnę. Tyle, że nie wiem, kiedy.

Do Maratonu Warszawskiego zostało jeszcze ileś dni, nie wiem ile, bo nie chce mi się sprawdzać, a jak już sprawdzę to liczba jest na tyle wysoka, że mnie to demotywuje.

O kolejnych sukcesach, postępach będę informował z dumą!

15:22, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 stycznia 2017
BIEGI NA ORIENTACJĘ,

Miałem taką refleksję po starcie w Pucharze Bielan, refleksję dotyczącą tego jak wyglądają w Polsce biegi na orientację. Ale, że jestem trochę leń, to nie chciało mi się tego opisać. Ale, że jestem tylko trochę leń coś ta napiszę.

Bieganie w Polsce rozwija się a właściwie rozwinęło w ostatnich latach, ale nie przekłada się to w proporcjonalny sposób na BnO. Jakoś tak jest, że na zawodach startują przede wszystkim albo ludzie, których pamiętam z lat dziewięćdziesiątych albo ich rodziny. Dlaczego?

Tak zwany boom biegowy związany jest z liczbą biegaczy – amatorów, do minimum ograniczone są wszelkiego rodzaju formalności. Ktoś organizuje imprezę, zdobywa w jakiś sposób fundusze, szuka sponsorów, ludzie się zgłaszają i po krzyku. W BnO cały czas króluje sport kwalifikowany, licencje i takie tam. Ma to swoje dobre i złe strony. No i mam w związku z tym kilka wątpliwości.

Stan zdrowia i takie tam podczas zawodów. Jak do tej pory nie było chyba żadnego poważnego wypadku podczas zawodów, o zgonach nie wspomnę. A co się stanie, jeśli podczas kolejnego sprintu jakiś dzieciak wpadnie pod przejeżdżającego ulicą rowerzystę, albo nie przymierzając zwichnie sobie nogę? Jeśli startuje ktoś bez licencji powinien przynajmniej podpisać oświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność i braku przeciwwskazań zdrowotnych. Tak jest w przypadku osób bez licencji, a co z rejestrowanymi? Okazuje się, że osoba z licencją traci na trasie przytomność, zaczyna się procedura sprawdzająca, czy organizator zadbał o wszystkie szczegóły i tu pojawia się pytanie – skąd pan/ pani wiedział/ wiedziała, że nie było przeciwwskazań? Ano jest on zarejestrowany, miał badania. A czy pan szanowny sprawdził? I żeby było jasne, nie proponuję sprawdzania badań na każdym biegu, w przypadku niepełnoletnich trzeba by sprawdzać także zgody rodziców. Kierownik wycieczki podpisuje oświadczenie, że zawodnicy KS Szmacianka startujący w Biegu o Złote Kalesony mają ważne badania lekarskie, jeśli nie to pełnoletni wypełniają oświadczenia i po krzyku. W razie jakiegoś problemu to on bierze na siebie odpowiedzialność. Otwartym pozostaje pytanie czy wystarczy zgoda rodziców na cały rok, czy trzeba zbierać kwitki, co tydzień. Widzę różne za i przeciw, ale odpowiedzieć na to powinien prawnik.

Pytaniem, które pojawia się w szosowych biegach jest kwestia sensu ograniczenia klasyfikacji na przykład Mistrzostw Polski do zawodników z licencją. Bo wyłaniamy nie tyle Mistrza Polski, co Mistrza PZLA. Wyobraźmy sobie, że Henryk Szost wpada na pomysł startu w MP w BnO i okazuje się niezwykłym talentem orientacyjnym. I co stwierdzamy: panie Heniu, pan, se załatwi licencję? Może warto zacząć traktować licencje, jako swego rodzaju program lojalnościowy – nie masz licencji płacisz o 20% więcej wpisowego na imprezach z kalendarza PZOS i policz sobie czy opłaca ci się załatwiać licencję na pięć, dziesięć, czy dwadzieścia startów.

Co mnie uderzyło? Brak dbałości o to, żeby zawody były swoistym sportowym teatrem. Lepiej, bardziej atrakcyjnie wygląda meta na Parkrunie. To ważne, bo z jednej strony pokazując atrakcyjny produkt znajdziemy lepszych sponsorów, a sponsorzy to także pieniądze na szkolenie młodych zdolnych, stypendia i rozwój sportowy. Dla mnie, ale pewnie nie tylko dla mnie to jak wygląda impreza jest ważne, jeśli meta to tylko puszka gdzieś między blokami to jednak trochę słabo. Czymś wyjątkowym był dla mnie finisz na którymś Pucharze Wawelu pod Tatrami, gdzie meta wyglądała a z głośników leciał kawałek Dziewiątej Symfonii Beethovena, że o Oringenie nie wspomnę. Jasne, zwykły prosty bieg nie będzie miał takiej oprawy, ale małym kosztem da się stworzyć wrażenie, że jest to wydarzenie. Wystarczy kilka wbitych w otoczenie mety flag, może z czasem jakieś reklamy sponsorów. I to jest mechanizm, który się nakręca – im lepiej, atrakcyjniej wygląda impreza tym więcej ludzi, im więcej ludzi tym łatwiej o sponsorów, im więcej sponsorów tym lepiej to wygląda i lepszy poziom sportowy. Jasne, pokaz slajdów i filmu z imprezy w bazie super, ale może warto bardziej wyjść na zewnątrz. Tekst na stronie Bieganie.pl to krok w bardzo dobrą stronę. BnO ma ogromny potencjał do rozwoju, tyle, że trzeba wyjść poza schemat, w którym tkwi od lat.21:21, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 grudnia 2016
BIEGAM BO LUBIĘ

Ponad dwa miesiące walczyłem i jakoś nie miałem siły, żeby tu coś dorzucić. No i dość długo nie miałem, o czym pisać. Teraz z wolna zaczynam wracać do świata żywych i w jakimś stopniu biegających, co jest postępem po znajdowaniu się w grupie biegających inaczej. Streszczając – już pora na to, żeby przestać narzekać.

Do napisania tych kilku zdań skłonił mnie wpis Magdy Ostrowskiej – Dołęgowskiej i wspomnienie o Michale Smalcu. Magda stwierdziła, że po kontuzji raczej nie wróci do poważnego biegania, bo do dawnego poziomu to już raczej nie wróci a takie tam tuptanie to jej nie interesuje. Teraz ma za to czas na inne pasje. Czy warto biegać, tylko dla wyników? Lubię Magdę, ale tego nie całkiem jestem w stanie zrozumieć. Wyjście na kilka kilometrów jest czymś super, czymś, co wiele wnosi do życia.

W jednym ze swoich starych blogów, Michał Smalec napisał, że dziwi go, że nikt nigdy nie zadaje mu właściwego pytania po zawodach. Ludzie pytają jak mu poszło, czy zrobił życiówkę, jaki czas zrobił, które zajął miejsce. Ale nikt nie pyta jak się mu biegło. Michał wtedy był w ścisłej czołówce, a jednak to jak mu się biegło, jak się czuł, czy czerpał radość z biegania był dla niego bardzo ważne.

Teraz Michał już nie wygrywa, czy jest w ścisłej czołówce wielkich biegów w których, co tu dużo gadać nieźle płacą. Ale wygrał półmaraton w Mikołajkach. Czasu nie pamiętam, ale o rekord Polski raczej się nie otarł. Ale biega i jak znam życie cieszy go takie ciut wolniejsze bieganie. I tyle o innych.

Spojrzałem na swoje wyniki z Milanówka z ostatnich lat:

  • 2013 – 41.18
  • 2014 – 44.33
  • 2015 – 43.43
  • 2016 – 48.18

To się nazywa postęp – trzy lata i siedem minut. I to było widać, a z całą pewnością złościło mnie podczas treningów. Pewnie, przekładało się na trening to, co zadziało mi się w życiu, ale nie był to jedyny powód.

A teraz? W cztery tygodnie wyszedłem 26 razy na trening, przebiegłem 226 km, wiem nie jest to coś ekstra, była czas, że w dwa tygodnie więcej przebiegałem. Ale wreszcie poczułem, że jest to coś, co poza złością, frustracją, myśleniem – ale ja się zapuściłem, poczułem radość biegania. Radość, że przebieram nogami, że jestem w tym w miarę regularny, że nie odpuszczam kolejnych dni. Czego chcieć więcej? Więcej to nie, ale na wadze to ja mam za to mniej. Było prawie 89 a dzisiaj pierwszy raz lat moja waga pokazała nadwaga mi się kończy, przy 79, 2, ale mam nadzieję, że dalej będzie mi tak szło.

I to jest taka maszynka, która się napędza – jest mi ze sobą coraz lepiej i coraz regularniej wychodzę na trening, regularnie wychodzę na trening i czuję się ze sobą coraz lepiej. Mam coraz lepszy nastrój, coraz częściej się śmieję. I nawet, jeśli nie uda mi się kolejny raz zbliżyć do wyników z początku dekady, to przecież będę biegnąc szczęśliwy. A przecież to jest ważne. Cieszę się każdym przebiegniętym kilometrem.

Czemu jeszcze biegam? Dobra, mam swoje powody, takie same jak te, dla których żyję – żeby moje dzieciaki miały choćby cień szansy powiedzieć – to mój tata, jestem z niego dumna czy dumny.

I wracam do książki, odrzucało mnie od niej, jakoś nie potrafiłem pisać o maratonie biegając w systemie binarnym – dwa dni biegania, trzy nie, później kolejne trzy biegania i tydzień, kiedy nie byłem w stanie wyjść.

Aha i szkoda mi, że Michał Smalec już nie pisze. Lubiłem czytać jego teksty.

17:17, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 października 2016
JAK ODŁOŻYĆ TRENING

Odłożenie w czasie wyjścia na trening nie jest łatwe, proste i przyjemne. Często wymaga ogromnego nakładu pracy, wysiłku i niemałych umiejętności. Takie odkładanie to coś, w czym mam już niemałe doświadczenie i umiejętności. Podzielę się nimi teraz.

Zadzwonił dzwonek budzika, wróciłem z pracy i powinienem wyjść na trening, ale jakoś tak brakuje mi motywacji, co teraz? Trzeba kilku ruchów, żeby odwlec newralgiczny, trudny, bolesny moment, w którym wyjdziesz na deszcz, wiatr, mróz, upał. Generalnie każda pogoda jest niesprzyjająca, stwarza warunki utrudniające bieganie.

Krok pierwszy – najpierw zastanawiam się czy to wyjście na trening to dobry pomysł. Analizuję – może mam jakąś niegroźną kontuzję, która w wyniku biegania może się pogłębić. Jakieś małe stłuczenie, skręcenie, choćby złamany paznokieć. Niezłym powodem do rezygnacji jest złe samopoczucie – problemy żołądkowe, jelitowe, choćby w zalążku. Dobrym pretekstem do rezygnacji jest też zbyt krótki czas na regenerację przed kolejnym treningiem, zawodami, wyjściem na zakupy czy okazją do uprawiania seksu. Może jednak okazać się, że powodów takich nie ma, ale w końcu chodziło przede wszystkim o to, żeby jakiś czas stracić, czy raczej zyskać na autodiagnozę. Porządnie przeprowadzona refleksja zajmuje mi nawet 20 – 30 minut.

Dalej wyglądam za okno i zbieram ubrania na trening, wybieram buty, spodnie, koszulkę, może bluzę, kurtką, czapkę, buffa, rękawiczki. Wiele osób dziwi się temu, że mam tak wiele ubrań i butów do biegania. To absolutnie niezbędne, dzięki temu wybieranie sprzętu zajmie mi nie pięć czy dziesięć minut a nieraz bez mała pół godziny. Dobrym zwyczajem jest na tym etapie konsekwentne trzymanie się decyzji o konieczności skorzystania z tej konkretnej koszulki, której nie można znaleźć.

Następnie, kiedy już zebraliśmy ubrania sprawdzamy, jaka jest na zewnątrz temperatura, kontrolujemy prognozę pogody, bo w końcu w czasie czterdziestu minut, bo tyle będzie trwał mój trening może nastąpić załamanie pogody. Tu dobrze zastanowić się czy nie lepiej zrezygnować z treningu z powodów zdrowotnych związanych z pogodą. Warto sprawdzić temperaturę i prognozę na kilku stronach, tak dla pewności. Zyskałem w ten sposób kolejne dwadzieścia minut, więcej, mam poważne szanse na kolejne dziesięć minut bonusu w związku z tym, że wybór stroju był nie do końca trafiony.

Popatrzmy to już około 50 minut. Teraz pora na ubieranie się, wkładam kolejne warstwy zastanawiam się czy bielizna, aby na pewno mnie nie obetrze. Ubieranie to rytuał, który ma mnie wprowadzić w stan gotowości do treningu. Ważne jest, więc, żeby ubierać się w skupieniu, bez pośpiechu z refleksją nad tym, co i dlaczego robię. Nawet ubieranie się w lecie, kiedy mam do ubrania spodenki i koszulkę i pozornie można spodziewać się, że nie może to zając zbyt wiele czasu mam szansę na rozciągnięcie do około 10 minut. Jest już pełna godzina.

Teraz mogę poczuć głód. To niepokojący objaw, szczególnie, jeśli niedawno biegałem maraton i regeneruję się po nim, bo wtedy organizm musi być szczególnie dobrze otoczony opieką, trening na głodnego jest wtedy szczególnie groźny. Nieważne, że niedawno, to było trzy lata temu a organizm ma tyle tłuszczu, że spokojnie mógłbym na tym polecieć dwa Biegi Siedmiu Dolin, jem coś lekkostrawnego, dobre jest białe pieczywo z miodem, banan i mamy kolejną godzinę, bo przecież po jedzeniu nikt nie wyjdzie, bo to niezdrowe.

Kiedy zyskałem już dwie godziny warto zastanowić się czy zdążę przed zmrokiem, nie zmieniła się pogoda i czy nie warto skorzystać z toalety. Zawsze to kolejne kilka minut. Mogę jeszcze zając się niezmiernie pilnymi i ważnymi sprawami – popatrzyć czy ktoś nie skomentował jakiegoś postu na facebooka, czy nie ma informacji na mojej ulubionej stronie, zajrzeć na stronę biegu, na który się wybieram niebawem, na przykład za dwa miesiące, może okazać się, że zgłosił się jakiś mój rywal, albo nastąpiła zmiana trasy, co przecież jest kluczowe dla dzisiejszego treningu.

I kiedy już wydaje się, że wszystkie środki zostały wykorzystane i już muszę wyjść dochodzę do wniosku, że warto wrzucić coś na swojego bloga, tak, teraz już wiadomo, w jakim celu założyłem go kilka lat temu. Przy okazji oglądam jakiś film z ulubionego kanału G F Darwin, szukam muzyki, która da mi więcej energii do treningu. Dobrze wybrać jakiś długi utwór, bo wtedy zyskuję więcej czasu, nie warto zabierać sprzętu z muzyką na trening, wtedy nie musisz słuchać w domu.

Wkładam buty, wiążesz je, stop, zdejmujesz buty (dobrze jest je porządnie zawiązać, wtedy więcej czasu zyskasz na ich rozwiązywaniu) teraz przypomniałem sobie, że trzeba jeszcze skorzystać z kijka do automasażu, kilka minut szukamy kijka, który oczywiście leżał na wierzchu w miejscu, w którym położyłem go wczoraj. Jeszcze raz toaleta, buty i już po trzech godzinach i trzydziestu pięciu minutach wychodzę. Pełny sukces. Wychodząc mamroczę pod nosem – ale mi się nie chce.12:25, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 września 2016
DWA RAZY MARATON

Dojadam kolejny posiłek, czwarty czy piąty dzisiaj. Patrzę na stopy i ciągle mam nadzieję, że liczba paznokci pozostanie bez zmian. Przez chwilę zastanawiałem się, który to był maraton, gdybym się napiął policzyłbym, który warszawski. Tyle, że nie mam zamiaru się napinać. Dostatecznie napiąłem się wczoraj.

Maraton po raz pierwszy

Budzik dzwoni punkt szósta, naciskam drzemka, pociąg mam o 7.25, spokojnie wypiję kawę, zjem śniadanie, wykąpię się i zbiorę sprzęt w 40 minut. Kiedy budzę się jest siódma. W biegu robię szybkie dwie kanapki, wkładam ciuchy na start, sprawdzam czy wziąłem numer i chipa wybiegam. Na stacji mam nawet chwilę żeby postać jedzenie w pociągu, wypijam prawie dwa litry płynów, jest nieźle.

Przed strefą startu jeszcze po drodze korzystam z toitoiki, pozwoli mi to oszczędzić czas, który bym odstał w kolejce. Przebiórka, depozyt i idę na start. Powoli, prawie nikogo znajomego. Staję między grupą na 4.10 a tą na 4.15. Zaliczamy oficjałkę, pani prezydent, w sensie wice przemawia, pada strzał ruszamy. Jeszcze na starcie wyłapał mnie Karol i tupiemy sobie spokojnie. Idzie piątka za piątką po około 30 minut. To maks, na co mnie stać, w sobotę zaliczyłem pierwszy w życiu bieg, na którym zająłem ostatnie miejsce, z drugiej strony załapałem się w dychę. I teraz dycham, ale nie za bardzo.

Po drodze trochę znajomych kibicuje. Pogoda nierówna raz lampa w słońcu, wiem we Wrocławiu asfalt miał 50 stopni a tu nie wiadomo ile, ale jakoś super nie jest. W cieniu i słońcu chłodno. Na kolejnych punktach piję i jak mogę jem kawałki banana. Toczymy się z godnością przez Warszawę, nie jest nawet taka paskudna. Trochę gadamy aż do 27 km, kiedy mnie zaczyna odcinać. Odganiam Karola, zaczynam iść, po kilku minutach zaczyna mnie boleć głowa, przed trzydziestką dostaję coś przeciwbólowego w karetce i po chwili przechodzę w świński trucht, wtaczam się na Most Gdański i dalej już truchtam z przejściem szuram. Później sprawdzę w wynikach, że od trzydziestego kilometra do mety wyprzedziłem prawie 500 osób. No, ale między 25 a 30 mnie wyprzedziło około 400.

Metę osiągam z czasem 4.28.17. Ponad trzy minuty szybciej niż przed rokiem. Ale co tu mówić, regres jest jak się patrzy, nie od poprzedniego roku, od lat. Sama regeneracja nie wystarczy, potrzebny jest jeszcze trening i dbanie o dietę. Z drugiej strony, co tu gadać, pocieszające jest, że raczej gorzej już nie będzie.

Maraton po raz drugi.

Dochodzę do strefy startu. W zasadzie to raczej nie mam ochoty nikogo spotykać, w takim jestem nastroju. Na brzegu spotykam Anię i Elę. Ania narzeka, że maraton to dla niej za dużo, bo ma nadwagę, kiedy pokazuję swoją oponkę ten argument przestaje działać. Przez te kilka minut czuję się świetnie i dziwnie. Później odkrywam, że zaskakujące jest dla mnie, że ktoś traktuje mnie normalnie, jak znajomego jak każdy. Gdzie się znalazłem, że zaskakujące są dla mnie kolejne osoby, które nie traktują mnie jak śmiecia?

 Przebieram się zostawiam rzeczy idę na start. Nikogo znajomego, zaczyna się oficjałka. Odnajduje mnie Karol i wygląda, że polecimy razem. Kiedy słyszę Sen o Warszawie, tradycyjnie lecą mi łzy. Zakrywam oczy, że niby tak się koncentruję, ale chodzi mi o to, że dla wielu osób prawdziwy mężczyzna nie płacze, ale przede wszystkim, moje emocje mają pozostać moje. Boję się tego maratonu, boję się bólu, nie tyle fizycznego bólu mięśni, ten przywitam z radością, on odegna tamten.

Start, wychodzimy przez bramę, później truchtamy. Tempo jest takie, że spokojnie można pogadać. Czasem gadamy, czasem milczymy, co jakiś czas coś się wydarza. Na Ursynowie w strefie kibicowania Parkrunu widzę Mel, zaczyna mnie ściskać. Chwilę dalej na skarpie nad trasą za płotem kilkoro starszych ludzi patrzy na nas w milczeniu. Kiedy Karol im macha słyszymy „brawo młodzież”. Wybuchamy gromkim śmiechem. Dalej jest Wilanów Opatrzność Boża raczej nie ma mnie w swojej opiece, za to wesołe miasteczko obok niej raczej tak.

Świetny dla mnie jest ten czas, kiedy toczymy się spokojnie, trochę gadając, trochę milcząc. Tak bez napinki, bez udawanego kontaktu. Jeszcze Łazienki, Trójka, Warszawa Powiśle, dobrze, że w tylu miejscach na drugiej części trasy jest muzyka. Na drugiej stronie Wisły wymiękam. Uda mam już tak sztywne, że namawiam Karola, żeby pobiegł dalej, ja idę. W założeniu miałem iść od 30 do 35 kilometra, ale jak już to już. Zostaję sam, na szczęście miejsca są takie, które niespecjalnie się z czymkolwiek kojarzą. Chwila, trzydziesty kilometr, podchodzę jeszcze na Most Gdański i zaczynam truchtać. Nie żebym wcześniej biegł szybciej, nic z tych rzeczy, teraz jest nawet ciut wolniej, ale i tak za szybko dla większości biegaczy.

Miałem założenie, że na wiadukt nad Dworcem Gdańskim wejdę, ale był punkt konsumpcyjny i się zagapiłem i dopiero prawie na samej górze podchodzę kawałek, żeby spokojnie dokończyć konsumpcję. Słyszę za sobą – biegniesz dla Rak n Roll to zobowiązuje, dajesz. Ile mogę tyle daję.

Na Gwiaździstej, jak ja lubię tę ulicę czeka R. Przytulam się lekko i szuram. Przejeżdża kolejna karetka. Sił jak by ciut przybyło, ale jak uświadomiłem sobie, że jest jeszcze jeden wiadukt, to od razu ubyło. Końcówka bez historii, Brama Straceń (pod którą padł murzyn, który to był rok?). Po drodze przybijam wszystkie wystawione dziecięce rączki i chce mi się wyć.

Meta, za metą Iwona słyszy, co tam i kiedy mówi – uważaj na siebie, zadbaj i wróć do nas, pękam. Ryczę tak, że pani obsługująca Biegaj Dobrze zaczyna mnie przytulać i upewnia się czy wszystko dobrze. Wyłapuje mnie Karol, przyjmujemy medale, picie wychodzimy ze strefy mety. Ta strefa to jak na Nowy Jork, pewnie po tłoku na połówce uznano, że potrzeba większej przestrzeni. Tyle, że na połówce było dwa razy więcej ludzi i metę przekraczało się w dwa razy krótszym czasie.

Po odebraniu depozytu zaczynamy konwersacje, powoli się przebieramy. Przychodzi R. i przechodzą kolejne osoby. Tekstem dnia uraczyła mnie Sylwia, która zadał pytanie – czy jak już pokazałeś wszystkim tyłek, wracasz ze mną do Milanówka?

Zostajemy z R jeszcze na jakiś czas w okolicach mety, spotykamy Wacka i chwilę z nim gadamy. Odchodzimy, kiedy już ostatni jest na mecie. Jest dla mnie fantastyczne, że sam Dyrektor Maratonu, zakłada medale na szyje ostatnich biegaczy. Pierwszych też, ale to nie takie znowu dziwne. I jedni i drudzy są najważniejsi, jak wszyscy, których nie pokonał królewski dystans.

Mam ogromnie wiele wdzięczności dla Karola. Dzięki temu, że był ze mną w tych trudnych chwilach, kiedy odczułem stratę byłem w stanie przetrwać. To bezcenne mieć obok siebie kogoś w takim momencie. Życie takie już jest, świeże rany bolą, z czasem nie przestają boleć, ale zwyczajnie się do tego przyzwyczajam.19:30, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 13