RSS
niedziela, 26 lutego 2017
MIAŁEM SEN

Bywają takie sny, po których budzę się z żalem, z nostalgią, z tęsknotą za czymś, co utraciłem. Ostatnio miałem kilka razy taki powracający sen.

Moim bohaterem jest ostatnimi czasy, Po, czyli Kung Fu Panda. Dość dokładnie rozumiem, co czuł Po śniąc latami o kung fu. Powiem więcej przeżywam to samo, co on tyle, że bardziej.

Ostatnio śniłem o wolności. To było uczucie lotu, w którym nie dotykałem bez mała ziemi, słuchania ptaków i wąchania zapachów mokrych liści. Uczucie, że wszystko, co dzieje się odbywa się praktycznie bez wysiłku, że kiedy już wyjdę z trochę się rozpędzę zwyczajnie się biegnie. Nie biegnę, nie wkładam w to wysiłku, biegnie się samo.

Jasne najpierw musiałem swoje wypracować, swoje wybiegać. Jasne po jakimś czasie kończyło się to się biegnie i przychodziła orka, w której z kołkiem w zębach starłem się jakoś dotoczyć do domu. Ale wcześniej przez jakiś czas po miesiącach ciężkiej orki było to „biegnie się”.

Mam takie wspomnienie. Po słabym sezonie już w październiku zrobiłem sobie roztrenowanie i od listopada ciosałem poważny trening. Zima była latoś łagodna i w styczniu czy lutym biegając taki dość ciężki trening mogłem spokojnie rozpędzać się, bo śniegu nie było, upału tez zresztą nie. To były odcinki, krótkie, ale też z bardzo krótką przerwą, bieganie po długim treningu. Trzy serie, to dość dokładnie pamiętam. Do połowy pierwszej błagałem o litość, żeby przybiegł jakiś pies i mnie pogryzł, żebym miał pretekst do przerwania treningu. W drugiej było już nieźle w trzeciej rwałem do przodu jak hart. Pamiętam, że czując niezwykła radość z tego, co się dzieje stwierdziłem, że dla tego treningu warto było ciosać miesiące ciężkiego treningu. No i kilka dni później dostałem zapalenia ścięgna Achillesa i trening w dużym stopniu szlag trafił.

Teraz wracają do mnie raczej spokojne, jak na tamte czasy wybiegania, takie po 20 – 30 km w tempie poniżej pięciu na kilometr. I to uczucie ogromnej, niezwykłej wolności.

To może wydawać się dziwne, nie śnią mi się loty po meskalinie, LSD, heroinie czy czymkolwiek innym. Przynajmniej może wydawać się tak ludziom, którzy nigdy nie czuli obu tych rzeczy, lotu po chemii i uczucia prawdziwej wolności, odczuwania siebie, jako części świata, w którym żyję czy wre cz wszechświata.

A później budzę się i zamiast biegania jest szuranie, mozolne przetaczanie zapasionego cielska przez cierpliwe kilometry u uczucie drżenia podłoża, zamiast lekkości biegu. Jest jeszcze nadzieja, że tym, kolejnym razem nie spieprzę, nie ucieknę, nie poddam się widząc jak powoli, mozolnie wracam do świata naprawdę żywych. Wiara, że tym razem sen stanie się jawą.14:55, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
środa, 22 lutego 2017
SUB 4 HMB

Od kilku miesięcy powraca temat projektu firmy Nike SUB 2 HMB. Projekt sam w sobie ciekawy, postanowiłem jednak rzucić wyzwanie firmie Nike i zawodnikom, którzy biorą w nim udział. Od razu stwierdzam – dam więcej.

Kiedy czytałem pierwsze doniesienia o przymiarkach do złamania bariery dwóch godzin w maratonie uderzyło mnie, że tempo, w jakim biegali uczestnicy wcale nie było jakieś niebotyczne. Ze zdziwieniem spostrzegłem, że te trochę ponad 5 to jest w moim zasięgu. Później zorientowałem się, że oni liczą tempo na milę a ja na kilometr. Ale czy to aż taka wielka różnica.

Logicznym wydało się postawienie granicy zdecydowanie wyżej. Rozpoczynam, więc, oficjalnie projekt SUB 4 HMB. Powiecie, że to nic takiego. Popatrzmy – oni na pełnej intensywności będą biegi przez dwie godziny, podczas, kiedy ja dwa razy dłużej. Poza tym przyglądając się ich parametrom okaże się, że wysiłek związany z przetoczeniem mojej masy będzie więcej niż dwa razy większy niż przewianie tych drobiazgów przez dystans maratonu. Poza wszystkim jednak wyzwanie, jakie przed sobą stawiam może sobie wyobrazić praktycznie każdy. Większość ze zwykłych zjadaczy chleba wie jak to jest, kiedy musimy mierzyć się z tymi wszystkimi „nie chce mi się” „mam za małą motywację” „na cztery to mogłem polecieć na żywca zupełnie niedawno” czy „tyle to ja biegałem za dzieciaka”. Tak, więc osoby śledzące postępy w przygotowaniach do złamania magicznej bariery już we wrześniu dokładnie poczują trudności i wyobrażą sobie smak moich sukcesów.

No i mój progres w porównaniu z ubiegłymi latami (może nawet 30 minut) będzie znacznie większy niż sympatycznych zawodników wybranych przez Nike.

Na ten czas popatrzmy na moje osobiste sukcesy w walce z czwórką. Dzisiaj wyszedłem na trening i jest nawet szansa, że jutro znowu mi się uda. Poza tym powstrzymałem się przed wrzuceniem tutaj wątku politycznego, łatwo nie było, i z uporem utrzymuje swoją wagę (BMI 26,1) dzięki czemu nie muszę robić siły, bo zakładam, że kiedyś schudnę. Tyle, że nie wiem, kiedy.

Do Maratonu Warszawskiego zostało jeszcze ileś dni, nie wiem ile, bo nie chce mi się sprawdzać, a jak już sprawdzę to liczba jest na tyle wysoka, że mnie to demotywuje.

O kolejnych sukcesach, postępach będę informował z dumą!

15:22, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 23 stycznia 2017
BIEGI NA ORIENTACJĘ,

Miałem taką refleksję po starcie w Pucharze Bielan, refleksję dotyczącą tego jak wyglądają w Polsce biegi na orientację. Ale, że jestem trochę leń, to nie chciało mi się tego opisać. Ale, że jestem tylko trochę leń coś ta napiszę.

Bieganie w Polsce rozwija się a właściwie rozwinęło w ostatnich latach, ale nie przekłada się to w proporcjonalny sposób na BnO. Jakoś tak jest, że na zawodach startują przede wszystkim albo ludzie, których pamiętam z lat dziewięćdziesiątych albo ich rodziny. Dlaczego?

Tak zwany boom biegowy związany jest z liczbą biegaczy – amatorów, do minimum ograniczone są wszelkiego rodzaju formalności. Ktoś organizuje imprezę, zdobywa w jakiś sposób fundusze, szuka sponsorów, ludzie się zgłaszają i po krzyku. W BnO cały czas króluje sport kwalifikowany, licencje i takie tam. Ma to swoje dobre i złe strony. No i mam w związku z tym kilka wątpliwości.

Stan zdrowia i takie tam podczas zawodów. Jak do tej pory nie było chyba żadnego poważnego wypadku podczas zawodów, o zgonach nie wspomnę. A co się stanie, jeśli podczas kolejnego sprintu jakiś dzieciak wpadnie pod przejeżdżającego ulicą rowerzystę, albo nie przymierzając zwichnie sobie nogę? Jeśli startuje ktoś bez licencji powinien przynajmniej podpisać oświadczenie o starcie na własną odpowiedzialność i braku przeciwwskazań zdrowotnych. Tak jest w przypadku osób bez licencji, a co z rejestrowanymi? Okazuje się, że osoba z licencją traci na trasie przytomność, zaczyna się procedura sprawdzająca, czy organizator zadbał o wszystkie szczegóły i tu pojawia się pytanie – skąd pan/ pani wiedział/ wiedziała, że nie było przeciwwskazań? Ano jest on zarejestrowany, miał badania. A czy pan szanowny sprawdził? I żeby było jasne, nie proponuję sprawdzania badań na każdym biegu, w przypadku niepełnoletnich trzeba by sprawdzać także zgody rodziców. Kierownik wycieczki podpisuje oświadczenie, że zawodnicy KS Szmacianka startujący w Biegu o Złote Kalesony mają ważne badania lekarskie, jeśli nie to pełnoletni wypełniają oświadczenia i po krzyku. W razie jakiegoś problemu to on bierze na siebie odpowiedzialność. Otwartym pozostaje pytanie czy wystarczy zgoda rodziców na cały rok, czy trzeba zbierać kwitki, co tydzień. Widzę różne za i przeciw, ale odpowiedzieć na to powinien prawnik.

Pytaniem, które pojawia się w szosowych biegach jest kwestia sensu ograniczenia klasyfikacji na przykład Mistrzostw Polski do zawodników z licencją. Bo wyłaniamy nie tyle Mistrza Polski, co Mistrza PZLA. Wyobraźmy sobie, że Henryk Szost wpada na pomysł startu w MP w BnO i okazuje się niezwykłym talentem orientacyjnym. I co stwierdzamy: panie Heniu, pan, se załatwi licencję? Może warto zacząć traktować licencje, jako swego rodzaju program lojalnościowy – nie masz licencji płacisz o 20% więcej wpisowego na imprezach z kalendarza PZOS i policz sobie czy opłaca ci się załatwiać licencję na pięć, dziesięć, czy dwadzieścia startów.

Co mnie uderzyło? Brak dbałości o to, żeby zawody były swoistym sportowym teatrem. Lepiej, bardziej atrakcyjnie wygląda meta na Parkrunie. To ważne, bo z jednej strony pokazując atrakcyjny produkt znajdziemy lepszych sponsorów, a sponsorzy to także pieniądze na szkolenie młodych zdolnych, stypendia i rozwój sportowy. Dla mnie, ale pewnie nie tylko dla mnie to jak wygląda impreza jest ważne, jeśli meta to tylko puszka gdzieś między blokami to jednak trochę słabo. Czymś wyjątkowym był dla mnie finisz na którymś Pucharze Wawelu pod Tatrami, gdzie meta wyglądała a z głośników leciał kawałek Dziewiątej Symfonii Beethovena, że o Oringenie nie wspomnę. Jasne, zwykły prosty bieg nie będzie miał takiej oprawy, ale małym kosztem da się stworzyć wrażenie, że jest to wydarzenie. Wystarczy kilka wbitych w otoczenie mety flag, może z czasem jakieś reklamy sponsorów. I to jest mechanizm, który się nakręca – im lepiej, atrakcyjniej wygląda impreza tym więcej ludzi, im więcej ludzi tym łatwiej o sponsorów, im więcej sponsorów tym lepiej to wygląda i lepszy poziom sportowy. Jasne, pokaz slajdów i filmu z imprezy w bazie super, ale może warto bardziej wyjść na zewnątrz. Tekst na stronie Bieganie.pl to krok w bardzo dobrą stronę. BnO ma ogromny potencjał do rozwoju, tyle, że trzeba wyjść poza schemat, w którym tkwi od lat.21:21, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 13 grudnia 2016
BIEGAM BO LUBIĘ

Ponad dwa miesiące walczyłem i jakoś nie miałem siły, żeby tu coś dorzucić. No i dość długo nie miałem, o czym pisać. Teraz z wolna zaczynam wracać do świata żywych i w jakimś stopniu biegających, co jest postępem po znajdowaniu się w grupie biegających inaczej. Streszczając – już pora na to, żeby przestać narzekać.

Do napisania tych kilku zdań skłonił mnie wpis Magdy Ostrowskiej – Dołęgowskiej i wspomnienie o Michale Smalcu. Magda stwierdziła, że po kontuzji raczej nie wróci do poważnego biegania, bo do dawnego poziomu to już raczej nie wróci a takie tam tuptanie to jej nie interesuje. Teraz ma za to czas na inne pasje. Czy warto biegać, tylko dla wyników? Lubię Magdę, ale tego nie całkiem jestem w stanie zrozumieć. Wyjście na kilka kilometrów jest czymś super, czymś, co wiele wnosi do życia.

W jednym ze swoich starych blogów, Michał Smalec napisał, że dziwi go, że nikt nigdy nie zadaje mu właściwego pytania po zawodach. Ludzie pytają jak mu poszło, czy zrobił życiówkę, jaki czas zrobił, które zajął miejsce. Ale nikt nie pyta jak się mu biegło. Michał wtedy był w ścisłej czołówce, a jednak to jak mu się biegło, jak się czuł, czy czerpał radość z biegania był dla niego bardzo ważne.

Teraz Michał już nie wygrywa, czy jest w ścisłej czołówce wielkich biegów w których, co tu dużo gadać nieźle płacą. Ale wygrał półmaraton w Mikołajkach. Czasu nie pamiętam, ale o rekord Polski raczej się nie otarł. Ale biega i jak znam życie cieszy go takie ciut wolniejsze bieganie. I tyle o innych.

Spojrzałem na swoje wyniki z Milanówka z ostatnich lat:

  • 2013 – 41.18
  • 2014 – 44.33
  • 2015 – 43.43
  • 2016 – 48.18

To się nazywa postęp – trzy lata i siedem minut. I to było widać, a z całą pewnością złościło mnie podczas treningów. Pewnie, przekładało się na trening to, co zadziało mi się w życiu, ale nie był to jedyny powód.

A teraz? W cztery tygodnie wyszedłem 26 razy na trening, przebiegłem 226 km, wiem nie jest to coś ekstra, była czas, że w dwa tygodnie więcej przebiegałem. Ale wreszcie poczułem, że jest to coś, co poza złością, frustracją, myśleniem – ale ja się zapuściłem, poczułem radość biegania. Radość, że przebieram nogami, że jestem w tym w miarę regularny, że nie odpuszczam kolejnych dni. Czego chcieć więcej? Więcej to nie, ale na wadze to ja mam za to mniej. Było prawie 89 a dzisiaj pierwszy raz lat moja waga pokazała nadwaga mi się kończy, przy 79, 2, ale mam nadzieję, że dalej będzie mi tak szło.

I to jest taka maszynka, która się napędza – jest mi ze sobą coraz lepiej i coraz regularniej wychodzę na trening, regularnie wychodzę na trening i czuję się ze sobą coraz lepiej. Mam coraz lepszy nastrój, coraz częściej się śmieję. I nawet, jeśli nie uda mi się kolejny raz zbliżyć do wyników z początku dekady, to przecież będę biegnąc szczęśliwy. A przecież to jest ważne. Cieszę się każdym przebiegniętym kilometrem.

Czemu jeszcze biegam? Dobra, mam swoje powody, takie same jak te, dla których żyję – żeby moje dzieciaki miały choćby cień szansy powiedzieć – to mój tata, jestem z niego dumna czy dumny.

I wracam do książki, odrzucało mnie od niej, jakoś nie potrafiłem pisać o maratonie biegając w systemie binarnym – dwa dni biegania, trzy nie, później kolejne trzy biegania i tydzień, kiedy nie byłem w stanie wyjść.

Aha i szkoda mi, że Michał Smalec już nie pisze. Lubiłem czytać jego teksty.

17:17, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 06 października 2016
JAK ODŁOŻYĆ TRENING

Odłożenie w czasie wyjścia na trening nie jest łatwe, proste i przyjemne. Często wymaga ogromnego nakładu pracy, wysiłku i niemałych umiejętności. Takie odkładanie to coś, w czym mam już niemałe doświadczenie i umiejętności. Podzielę się nimi teraz.

Zadzwonił dzwonek budzika, wróciłem z pracy i powinienem wyjść na trening, ale jakoś tak brakuje mi motywacji, co teraz? Trzeba kilku ruchów, żeby odwlec newralgiczny, trudny, bolesny moment, w którym wyjdziesz na deszcz, wiatr, mróz, upał. Generalnie każda pogoda jest niesprzyjająca, stwarza warunki utrudniające bieganie.

Krok pierwszy – najpierw zastanawiam się czy to wyjście na trening to dobry pomysł. Analizuję – może mam jakąś niegroźną kontuzję, która w wyniku biegania może się pogłębić. Jakieś małe stłuczenie, skręcenie, choćby złamany paznokieć. Niezłym powodem do rezygnacji jest złe samopoczucie – problemy żołądkowe, jelitowe, choćby w zalążku. Dobrym pretekstem do rezygnacji jest też zbyt krótki czas na regenerację przed kolejnym treningiem, zawodami, wyjściem na zakupy czy okazją do uprawiania seksu. Może jednak okazać się, że powodów takich nie ma, ale w końcu chodziło przede wszystkim o to, żeby jakiś czas stracić, czy raczej zyskać na autodiagnozę. Porządnie przeprowadzona refleksja zajmuje mi nawet 20 – 30 minut.

Dalej wyglądam za okno i zbieram ubrania na trening, wybieram buty, spodnie, koszulkę, może bluzę, kurtką, czapkę, buffa, rękawiczki. Wiele osób dziwi się temu, że mam tak wiele ubrań i butów do biegania. To absolutnie niezbędne, dzięki temu wybieranie sprzętu zajmie mi nie pięć czy dziesięć minut a nieraz bez mała pół godziny. Dobrym zwyczajem jest na tym etapie konsekwentne trzymanie się decyzji o konieczności skorzystania z tej konkretnej koszulki, której nie można znaleźć.

Następnie, kiedy już zebraliśmy ubrania sprawdzamy, jaka jest na zewnątrz temperatura, kontrolujemy prognozę pogody, bo w końcu w czasie czterdziestu minut, bo tyle będzie trwał mój trening może nastąpić załamanie pogody. Tu dobrze zastanowić się czy nie lepiej zrezygnować z treningu z powodów zdrowotnych związanych z pogodą. Warto sprawdzić temperaturę i prognozę na kilku stronach, tak dla pewności. Zyskałem w ten sposób kolejne dwadzieścia minut, więcej, mam poważne szanse na kolejne dziesięć minut bonusu w związku z tym, że wybór stroju był nie do końca trafiony.

Popatrzmy to już około 50 minut. Teraz pora na ubieranie się, wkładam kolejne warstwy zastanawiam się czy bielizna, aby na pewno mnie nie obetrze. Ubieranie to rytuał, który ma mnie wprowadzić w stan gotowości do treningu. Ważne jest, więc, żeby ubierać się w skupieniu, bez pośpiechu z refleksją nad tym, co i dlaczego robię. Nawet ubieranie się w lecie, kiedy mam do ubrania spodenki i koszulkę i pozornie można spodziewać się, że nie może to zając zbyt wiele czasu mam szansę na rozciągnięcie do około 10 minut. Jest już pełna godzina.

Teraz mogę poczuć głód. To niepokojący objaw, szczególnie, jeśli niedawno biegałem maraton i regeneruję się po nim, bo wtedy organizm musi być szczególnie dobrze otoczony opieką, trening na głodnego jest wtedy szczególnie groźny. Nieważne, że niedawno, to było trzy lata temu a organizm ma tyle tłuszczu, że spokojnie mógłbym na tym polecieć dwa Biegi Siedmiu Dolin, jem coś lekkostrawnego, dobre jest białe pieczywo z miodem, banan i mamy kolejną godzinę, bo przecież po jedzeniu nikt nie wyjdzie, bo to niezdrowe.

Kiedy zyskałem już dwie godziny warto zastanowić się czy zdążę przed zmrokiem, nie zmieniła się pogoda i czy nie warto skorzystać z toalety. Zawsze to kolejne kilka minut. Mogę jeszcze zając się niezmiernie pilnymi i ważnymi sprawami – popatrzyć czy ktoś nie skomentował jakiegoś postu na facebooka, czy nie ma informacji na mojej ulubionej stronie, zajrzeć na stronę biegu, na który się wybieram niebawem, na przykład za dwa miesiące, może okazać się, że zgłosił się jakiś mój rywal, albo nastąpiła zmiana trasy, co przecież jest kluczowe dla dzisiejszego treningu.

I kiedy już wydaje się, że wszystkie środki zostały wykorzystane i już muszę wyjść dochodzę do wniosku, że warto wrzucić coś na swojego bloga, tak, teraz już wiadomo, w jakim celu założyłem go kilka lat temu. Przy okazji oglądam jakiś film z ulubionego kanału G F Darwin, szukam muzyki, która da mi więcej energii do treningu. Dobrze wybrać jakiś długi utwór, bo wtedy zyskuję więcej czasu, nie warto zabierać sprzętu z muzyką na trening, wtedy nie musisz słuchać w domu.

Wkładam buty, wiążesz je, stop, zdejmujesz buty (dobrze jest je porządnie zawiązać, wtedy więcej czasu zyskasz na ich rozwiązywaniu) teraz przypomniałem sobie, że trzeba jeszcze skorzystać z kijka do automasażu, kilka minut szukamy kijka, który oczywiście leżał na wierzchu w miejscu, w którym położyłem go wczoraj. Jeszcze raz toaleta, buty i już po trzech godzinach i trzydziestu pięciu minutach wychodzę. Pełny sukces. Wychodząc mamroczę pod nosem – ale mi się nie chce.12:25, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 26 września 2016
DWA RAZY MARATON

Dojadam kolejny posiłek, czwarty czy piąty dzisiaj. Patrzę na stopy i ciągle mam nadzieję, że liczba paznokci pozostanie bez zmian. Przez chwilę zastanawiałem się, który to był maraton, gdybym się napiął policzyłbym, który warszawski. Tyle, że nie mam zamiaru się napinać. Dostatecznie napiąłem się wczoraj.

Maraton po raz pierwszy

Budzik dzwoni punkt szósta, naciskam drzemka, pociąg mam o 7.25, spokojnie wypiję kawę, zjem śniadanie, wykąpię się i zbiorę sprzęt w 40 minut. Kiedy budzę się jest siódma. W biegu robię szybkie dwie kanapki, wkładam ciuchy na start, sprawdzam czy wziąłem numer i chipa wybiegam. Na stacji mam nawet chwilę żeby postać jedzenie w pociągu, wypijam prawie dwa litry płynów, jest nieźle.

Przed strefą startu jeszcze po drodze korzystam z toitoiki, pozwoli mi to oszczędzić czas, który bym odstał w kolejce. Przebiórka, depozyt i idę na start. Powoli, prawie nikogo znajomego. Staję między grupą na 4.10 a tą na 4.15. Zaliczamy oficjałkę, pani prezydent, w sensie wice przemawia, pada strzał ruszamy. Jeszcze na starcie wyłapał mnie Karol i tupiemy sobie spokojnie. Idzie piątka za piątką po około 30 minut. To maks, na co mnie stać, w sobotę zaliczyłem pierwszy w życiu bieg, na którym zająłem ostatnie miejsce, z drugiej strony załapałem się w dychę. I teraz dycham, ale nie za bardzo.

Po drodze trochę znajomych kibicuje. Pogoda nierówna raz lampa w słońcu, wiem we Wrocławiu asfalt miał 50 stopni a tu nie wiadomo ile, ale jakoś super nie jest. W cieniu i słońcu chłodno. Na kolejnych punktach piję i jak mogę jem kawałki banana. Toczymy się z godnością przez Warszawę, nie jest nawet taka paskudna. Trochę gadamy aż do 27 km, kiedy mnie zaczyna odcinać. Odganiam Karola, zaczynam iść, po kilku minutach zaczyna mnie boleć głowa, przed trzydziestką dostaję coś przeciwbólowego w karetce i po chwili przechodzę w świński trucht, wtaczam się na Most Gdański i dalej już truchtam z przejściem szuram. Później sprawdzę w wynikach, że od trzydziestego kilometra do mety wyprzedziłem prawie 500 osób. No, ale między 25 a 30 mnie wyprzedziło około 400.

Metę osiągam z czasem 4.28.17. Ponad trzy minuty szybciej niż przed rokiem. Ale co tu mówić, regres jest jak się patrzy, nie od poprzedniego roku, od lat. Sama regeneracja nie wystarczy, potrzebny jest jeszcze trening i dbanie o dietę. Z drugiej strony, co tu gadać, pocieszające jest, że raczej gorzej już nie będzie.

Maraton po raz drugi.

Dochodzę do strefy startu. W zasadzie to raczej nie mam ochoty nikogo spotykać, w takim jestem nastroju. Na brzegu spotykam Anię i Elę. Ania narzeka, że maraton to dla niej za dużo, bo ma nadwagę, kiedy pokazuję swoją oponkę ten argument przestaje działać. Przez te kilka minut czuję się świetnie i dziwnie. Później odkrywam, że zaskakujące jest dla mnie, że ktoś traktuje mnie normalnie, jak znajomego jak każdy. Gdzie się znalazłem, że zaskakujące są dla mnie kolejne osoby, które nie traktują mnie jak śmiecia?

 Przebieram się zostawiam rzeczy idę na start. Nikogo znajomego, zaczyna się oficjałka. Odnajduje mnie Karol i wygląda, że polecimy razem. Kiedy słyszę Sen o Warszawie, tradycyjnie lecą mi łzy. Zakrywam oczy, że niby tak się koncentruję, ale chodzi mi o to, że dla wielu osób prawdziwy mężczyzna nie płacze, ale przede wszystkim, moje emocje mają pozostać moje. Boję się tego maratonu, boję się bólu, nie tyle fizycznego bólu mięśni, ten przywitam z radością, on odegna tamten.

Start, wychodzimy przez bramę, później truchtamy. Tempo jest takie, że spokojnie można pogadać. Czasem gadamy, czasem milczymy, co jakiś czas coś się wydarza. Na Ursynowie w strefie kibicowania Parkrunu widzę Mel, zaczyna mnie ściskać. Chwilę dalej na skarpie nad trasą za płotem kilkoro starszych ludzi patrzy na nas w milczeniu. Kiedy Karol im macha słyszymy „brawo młodzież”. Wybuchamy gromkim śmiechem. Dalej jest Wilanów Opatrzność Boża raczej nie ma mnie w swojej opiece, za to wesołe miasteczko obok niej raczej tak.

Świetny dla mnie jest ten czas, kiedy toczymy się spokojnie, trochę gadając, trochę milcząc. Tak bez napinki, bez udawanego kontaktu. Jeszcze Łazienki, Trójka, Warszawa Powiśle, dobrze, że w tylu miejscach na drugiej części trasy jest muzyka. Na drugiej stronie Wisły wymiękam. Uda mam już tak sztywne, że namawiam Karola, żeby pobiegł dalej, ja idę. W założeniu miałem iść od 30 do 35 kilometra, ale jak już to już. Zostaję sam, na szczęście miejsca są takie, które niespecjalnie się z czymkolwiek kojarzą. Chwila, trzydziesty kilometr, podchodzę jeszcze na Most Gdański i zaczynam truchtać. Nie żebym wcześniej biegł szybciej, nic z tych rzeczy, teraz jest nawet ciut wolniej, ale i tak za szybko dla większości biegaczy.

Miałem założenie, że na wiadukt nad Dworcem Gdańskim wejdę, ale był punkt konsumpcyjny i się zagapiłem i dopiero prawie na samej górze podchodzę kawałek, żeby spokojnie dokończyć konsumpcję. Słyszę za sobą – biegniesz dla Rak n Roll to zobowiązuje, dajesz. Ile mogę tyle daję.

Na Gwiaździstej, jak ja lubię tę ulicę czeka R. Przytulam się lekko i szuram. Przejeżdża kolejna karetka. Sił jak by ciut przybyło, ale jak uświadomiłem sobie, że jest jeszcze jeden wiadukt, to od razu ubyło. Końcówka bez historii, Brama Straceń (pod którą padł murzyn, który to był rok?). Po drodze przybijam wszystkie wystawione dziecięce rączki i chce mi się wyć.

Meta, za metą Iwona słyszy, co tam i kiedy mówi – uważaj na siebie, zadbaj i wróć do nas, pękam. Ryczę tak, że pani obsługująca Biegaj Dobrze zaczyna mnie przytulać i upewnia się czy wszystko dobrze. Wyłapuje mnie Karol, przyjmujemy medale, picie wychodzimy ze strefy mety. Ta strefa to jak na Nowy Jork, pewnie po tłoku na połówce uznano, że potrzeba większej przestrzeni. Tyle, że na połówce było dwa razy więcej ludzi i metę przekraczało się w dwa razy krótszym czasie.

Po odebraniu depozytu zaczynamy konwersacje, powoli się przebieramy. Przychodzi R. i przechodzą kolejne osoby. Tekstem dnia uraczyła mnie Sylwia, która zadał pytanie – czy jak już pokazałeś wszystkim tyłek, wracasz ze mną do Milanówka?

Zostajemy z R jeszcze na jakiś czas w okolicach mety, spotykamy Wacka i chwilę z nim gadamy. Odchodzimy, kiedy już ostatni jest na mecie. Jest dla mnie fantastyczne, że sam Dyrektor Maratonu, zakłada medale na szyje ostatnich biegaczy. Pierwszych też, ale to nie takie znowu dziwne. I jedni i drudzy są najważniejsi, jak wszyscy, których nie pokonał królewski dystans.

Mam ogromnie wiele wdzięczności dla Karola. Dzięki temu, że był ze mną w tych trudnych chwilach, kiedy odczułem stratę byłem w stanie przetrwać. To bezcenne mieć obok siebie kogoś w takim momencie. Życie takie już jest, świeże rany bolą, z czasem nie przestają boleć, ale zwyczajnie się do tego przyzwyczajam.19:30, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 września 2016
PRZYPADKIEM

Mam dwa urocze wspomnienia związane z bieganiem, takie przełomy w jego, jakości. Mam wrażenie, że mój start w Orientiadzie może okazać się kolejnym.

Przez lata miałem kłopoty z szybkim bieganiem w czasie zawodów na orientację. Jakoś tak wychodziło, że mapa mi w tym przeszkadzała. Aż do pierwszego roku biegania w M 19 (aktualnie M20) i imprezy o gruchę. Panowie Zielczyński i Mossakowski zorganizowali dokładną replikę zawodów sprzed lat. Impreza nazywała się Atomkowe zawody na orientację (pewny nie jestem, piszę z pamięci a wspominam rok 1985). Streszczając była to dokładna kopia zawodów z 1975 roku. Takie same były trasy, punkty kontrolne to były płachty na tasiemkach a punkty potwierdzało się pieczątkami. Ale nie to jest tu istotne.

Na pierwszy punkt nieźle się zakręciłem i dogonił mnie rywal, który startował po mnie bodaj cztery minuty. I nie był to nikt z czołówki. I w tym momencie uznałem, że dość, pocisnąłem ile fabryka dała i tak doleciałem do mety. I przekonałem się, że po pierwsze jestem w stanie fizycznie a po drugie nadążam z nawigacją. I tak zaczęło się moje szybsze w lesie bieganie.

Na przełomie wieków miałem kilkuletnią przerwę w bieganiu, po której zacząłem biegać, ale tempo nie było takie, jakiego bym sobie życzył. Choć teraz to bym chętnie pobiegała tak „wolno” jak wtedy. Miesiącami dreptałem, truchtałem szurałem. Aż do dnia, kiedy na początku treningu, tak pod koniec drugiego kilometra potknąłem się. I żeby nie rypnąć ryjem o glebę odruchowo przyspieszyłem. I tak już sobie biegłem praktycznie do końca. Przypadkiem okazało się, że mam swoisty hamulec, ale jest on w głowie. I od tego pamiętnego dnia powoli sobie przyspieszałem.

W ostatnią sobotę pojechałem na Orientriadę. Zgłosiłem się na trasę TP 25 czy piesza o dystansie około 25 km. Taki dystans byłem przekonany, że przelecę i na lekko. Przyjechałem poleciałem. Później dorzucę kilka zdań o imprezie, ale najpierw dojdźmy do końca. Kiedy zegarek pokazał mi 24 km a na oko do mety było jeszcze ponad 10 przeszedłem w marsz. Na mecie wyszło mi 42 km, dodam – spokojnie dorzuciłem sobie trójkę. Ale jedna rzecz okazała się dla mnie jasna. Regulaminowo trasa TP 50 powinna mierzyć między 45 a 55 kilometrów. Czyli gdzieś tam na granicy moich aktualnych (mizernych) możliwości.

A sama Orientiada sprawiła, że poczułem zew drogi. Nansen pisał „To wielka rzecz - być znowu w drodze”. Spacer po mieści, niby łatwy, ale i tak się na początku zakręciłem. Kilkanaście punktów w lesie i na łąkach. Super, coś, czego z niczym nie da się porównać. Drzewa, ptaki, łąki, autochton, który poratował mnie wodą. Coś, czego nie da się powiedzieć. Podejrzewam, że dla wielu osób coś kompletnie nieatrakcyjnego. To nie są te zapierające dech w piersiach perspektywy z połonin czy Kasprowego. Tu wszystko jest kameralne, intymne, ale i intensywne.

Nie pamiętam, kto napisał tekst o BnO „Intymność i intensywność w przyrodzie”. W przypadku pięćdziesiątek intensywność jest mniejsza niż w klasycznym BnO. Tu wszystko dzieje się wolniej. Powoli przewija się droga a ja mam ochotę wrzeszczeć „ile można”. Ale w domu już spokojnie przewijają się obrazy. Ukwieconego nieużytku, bukowego lasu, piaszczystej drogi wijącej się na granicy lasu.

Klimat też zupełnie inny niż na zwyczajnych biegach. Ten idzie, tamten biegnie, po biegu usłyszałem od jednego z rywali „martwiłem się o Ciebie”. Zapaleńcy, jak ci, którzy organizowali Orientiadę poświęcając czas i pewnie pieniądze żeby zrobić coś dla innych. Nie ma takiej, napinki i nie jest to tak komercyjne. To inny świat. I wrócę i na Orientiadę, bo to dobra (choć długa) impreza i może polecę gdzieś na innych, które też lubię.15:36, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 10 maja 2016
KLAMKA ZAPADŁA

No dobrze, wyszło mi teraz, że zamiast zwyczajnie biegać, mogę też zrobić coś sensownego dla innych. Innymi słowy pozazdrościłem swojej córce tego, co zrobiła rok temu przy okazji Pierwszej Komunii. Poza wszystkim będę miał w ten sposób większą motywację do treningu. No i do zrzucania brzucha.

Zapraszam do czytania o moich kolejnych porażkach na treningach, do banku (i ty możesz wesprzeć walkę z rakiem).

I dziękuję pewnej wyjątkowej kobiecie, która zasugerowała to rozwiązanie.12:09, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
wtorek, 05 kwietnia 2016
JAK ZMARTWYCHWSTANIE

Ile razy można? Ile razy można przebiec maraton, Półmaraton. Ile razy można wiązać się z nową osobą, ile razy można zmartwychwstawać? Najprawdopodobniej tyle, ile razy, ile otarłem się, tak fizycznie, o śmierć. Choć słyszałem, że każde przebudzenie jest jak zmartwychwstanie.

Jesienią uświadomiłem sobie jak daleko jestem od czasów końca ubiegłego już wieku. W niedzielę, kończąc bez napinki połówkę w Warszawie, znowu czułem się jak bym zmartwychwstał.

Kiedy w 2009 napisałem na stronę Bieganie.pl tekst Pobiegnę w Warszawie, usłyszałem o sobie „ekshibicjonista, ale tekst fajny”. Trudno mi pisać o tym, co przeżywałem w niedzielę, bo było to, mam nadzieję zamknięcie pewnego trudnego, bodaj najczarniejszego czasu w moim życiu.

Przez lata żyłem w przekonaniu, że mi się nie należy, nie zasługuję. Nie zasługuję na dobrą kawę, herbatę, rodzinę, w której żyję, znajomych czy pójście na koncert. Nie zasługuję na to, żeby iść do dentysty i leczyć zęby. Po co zresztą, jeśli nie zasługuję na dłuższe życie i raczej szybciej niż później umrę. To było takie brnięcie w coraz ciemniejszą ciemność.

To było takie uciekanie przed sobą, przed obrazem siebie, jako kogoś nic nie wartego, wybrakowanego, nijakiego. Brnięcie w samotność. Z tych najbardziej bolesnych, bo z fizyczną obecnością pozornie bliskich a bez głębszego z nimi kontaktu. Za to z głębokim obwinianiem się za to, co im robię. Także za to, co robię sobie.

Niedziela w Warszawie była jak symboliczne zamknięcie drzwi. Za którymi jest najgłębsza autodestrukcja. Aż do myśli i prób samobójczych. Czas cierpienia i przekonania, że nie zasługuję. Teraz po latach wybaczyłem sobie tamto emocjonalne okaleczanie siebie przed laty. Biegnąc czułem się szczęśliwy aż do łez. I otwarty na wszystko, co jest przede mną.

 

 14:26, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
niedziela, 03 kwietnia 2016
PÓŁMARATON FANTASTYCZNY

Było pięknie, świeciło słońce, trasa na piątkę, dla zwykłych ludzi i dla mnie, bo po miejscach, które są dla mnie osobiście ważne. A że brak mi teraz zdrowia to zupełnie inna sprawa. Zobaczyłem wyraźnie jak przez lata, nawet nie te, od 1980, kiedy przebiegłem pierwszy maraton, ale nawet, od 2004, kiedy zacząłem widzieć świat trzeźwym okiem, zmieniło się bieganie.

Do miasteczka maratońskiego docieram od tyłu unikając tłumu ludzi. To, co zwróciło moją uwagę to barwność strojów. Jakoś inaczej wyglądało to te dziesięć lat temu. No i ludzi jakieś (około) dziesięć razy więcej. Bez kolejki oddaję depozyt, odstaję chwilę przy tojtojce i lżejszy na duchu i nie tylko idę na start. Tu drobna wtopa – ciasno, jeszcze dodatkowo dostawione tojtojki sprawiają, że drepcemy a nie idziemy. Nie wiem, może innym to nie przeszkadzało, mnie trochę tak.

Start, mam dziesięć minut, spotykam trochę znajomych, ale w związku z tym, że jestem na biegach rzadkim gościem niewielu. Słyszę kolejne osoby mówiące kilka zdań i Marka, Troninę, który biegnie tym razem. Pamiętam czasy, kiedy było to nie do pomyślenia, teraz maszyna działa sprawnie. Choć jak znam życie trochę będzie myślał o tym, co dzieje się na imprezie.

A dalej jest jak zwykle – Sen o Warszawie, ja reaguję jak zawsze (kto wie, to wie, a jak nie to trudno, ciut to dla mnie zbyt osobiste). Ruszamy, już po niespełna pięciu minutach mijam linię startu, pierwszy kilometr wolno, bo i ciasno i zdrowia brak. Dalej już luźniej, więc wolno tylko z jednego powodu. Biegnę równo w okolicach pięciu na kilometr. Na Belwederskiej i na szóstym kilometrze wolniej (na szóstym zaliczam kolejną tojtojkę).

Co wkurza to ludzie, którzy ustawili się w szybszych strefach i teraz biegnąc parami czy trójkami utrudniają bieg. Ale mam wrażenie, że trudno by to było wytłumaczyć. Kiedy numery wyraźnie różniły się kolorami, ktoś z innej strefy była jak papuga wśród srok i bywało, że został pogoniony przez innych zawodników. Teraz raczej nie, ale to kwestia sumienia, szacunku dla innych. A to u nas często artykuł deficytowy.

Trasa bajka. Nowy Świat, Krakowskie, pl. Teatralny, Starówka, szkoda, że nie przez jej serce. Na Moście Gdańskim wiatr, dalej wiatr w plecy. Praga, jak to Praga, przebiegamy przez pl. Hallera, kiedy był jeszcze placem Leńskiego podobno tam właśnie poczęli mnie rodzice. Odrapane budynki na starej Pradze pokazują jak wielkie są różnice w poziomie życia w Warszawie i w Polsce. Później już Stadion Narodowy, Most Świętokrzyski i centrum miasta. Kawałek przez Łazienki, nawrót, Warszawska Masakra ulicą Belwederską i już widać metę. Mam nawet siłę na finisz, to w moim przypadku rzadkość. Najczęściej zaczynam za szybko i na końcu podpieram się nosem.

Generalnie nie lubię imprez, na których biega się w tłoku. Ale dla Maratonu i Półmaratonu Warszawskiego jestem w stanie zmusić się do konkretnego treningu. Jak lecisz połówkę na 1.25 jest raczej luźno. Da się zrobić. Inna sprawa, że gdyby były kategorie wagowe miałbym szanse w kategorii BMI 27 lub więcej. A jeśli noga, jak mawiają wyczynowcy, nie będzie podawać pobiegnę w tłumie.

Cieszę się, że zdecydowałem się pobiec. Miałem sporo wątpliwości. Cieszę się, że dotarłem do mety. Nie było to tak oczywiste. Kilka razy na trasie poryczałem się ze wzruszenia. Warto było polecieć choćby dla tych kilku chwil.

Za dwa tygodnie dycha w Milanówku. Jeśli ktoś chce pobiec na imprezie z duszą, z sercem w fajnym miejscu zapraszam.

A poza tym do zobaczenia we wrześniu i za rok.

 20:27, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 14