RSS
niedziela, 02 marca 2014
Psychologia biegania cz. 4

Kiedy zaczynałem swoją przygodę ze studiami na Wydziale Chemii UW okryłem jedną ze swoich wielkich pasji – grę w brydża? Wtedy właśnie, siedząc kolejną godzinę w bufecie (co tam zajęcia) usłyszałem pytanie:
- Lubisz grać w brydża?
- Jasne!
- To, dlaczego się nie nauczysz?
Do tego pytania wrócę na końcu tekstu, tak jak powoli wracam do biegania.

 

Warto chwilę zatrzymać się przy teorii rozwoju psychoseksualnego w ujęciu psychodynamicznym. Psychodynamicznym, to znaczy proponowanym przez twórczych następców Freuda. Wbrew pozorom od najmłodszych lat płeć dziecka wpływa na to jak postrzegamy, jak traktujemy dziecko. Jeśli płeć nie jest ważna to, czemu tak niewielu chłopców ubieramy w różowe kaftaniki?

W koncepcji Freuda rozwój człowieka przebiega w kilku fazach

  • Oralnej –trwającej o około pół roku to dwóch lat. W tej fazie dzieją się dwie rzeczy. Człowiek uczy się osiągać przyjemność i poznaje świat przede wszystkim poprzez zmysł smaku. To zauważalna dla wszystkich tendencja – co rączce, to do buzi. Faza oralna jest, więc silnie związana z odczuwaniem przyjemności. Dziecko przekonuje się także, że on i reszta świata to osobne części. Zaczyna zauważać, że ono, jako ono istnieje.
  • Analnej- trwającej od dwóch lat do lat czterech. To czas, kiedy dziecko zaczyna panować nad zwieraczami (stąd nazwa fazy) i czerpie z tego satysfakcję. To także czas, w którym zaczynamy odczuwać i badać swoją sprawczość. Dwulatek, który niszczy samochodzik (żeby sprawdzić jak jest silny) albo rzuca się na ziemię w sklepie, żeby udowodnić sobie swoją sprawczość (zmusi w ten sposób rodzica do kpienia batonika) to objawy tej fazy. W fazie analnej budowane jest, więc poczucie sprawczości.
  • Edypalnej- trwającej od czwartego do szóstego roku życia i charakteryzuje się uświadomieniem sobie własnej płci i wszystkich tego konsekwencji. Rodzic płci przeciwnej staje się ideałem partnera na resztę życia, a tej samej płci staje się w jakimś stopniu niewygodny. Moja córka kiedyś stwierdziła, dokładniej oświadczyła to Kasi:

- Jak dorosnę to będę żoną taty i będziemy mieli dzieci.
- A kim ja wtedy będę? Zapytała Kasia.
- No jak to? Babcią naszych dzieci!

W tej fazie pojawia się wiele trudności związanych z płciowością. Budują się wzorce męskości i kobiecości.

  • Latentnej - od szóstego do, no właśnie tu już zdarzają się różne rozbieżności, dziesiątego – dwunastego roku życia. Płciowość schodzi na dalszy plan, pojawia się inny dramat – szkoła.
  • Genitalnej – człowiek zaczyna dojrzewać i objawiają się zachowania seksualne w całej pełni. Na początek jest to prezentowanie, podkreślanie swojej płci, poprzez uranie, zachowanie. Dopiero z czasem tworzenie związków, relacji, w których płciowość jest jednym z elementów.

 

Uwaga pierwsza – czas trwania faz bywa zmienny i jest kwestią indywidualnych cech człowieka i środowiska, w którym żyje. A więc u jednej osoby faza analna zacznie się w wieku 24 miesięcy, u kogoś innego w wieku 18 a bywa, że i 28 miesięcy.

Uwaga druga objawy kolejnych faz (na przykład bunt dwulatka) świadczą o prawidłowości rozwoju. Ja bym się martwił, gdyby moje dzieciaki nie miały tego rodzaju objawów. Inna spawa jak na nie reagować.

Uwaga trzecia – przechodząc do kolejne fazy nie można już wrócić i przerobić czegoś z fazy, którą właśnie się kończy. Nieprzerobione z jakichś powodów elementy w rozwoju są powodem fiksacji.

To ważne określenie fiksacja. Jeśli rodzice surowo karzą dziecko za objawy buntu, zatrzymują budowanie jego sprawczości. Tego rodzaju fiksacja może mieć dwojakie skutki. Albo pozbawi człowieka w momencie, kiedy już będzie dorosłym sprawczości (człowiek taki stanie się bierny, lub bierno-zależny), albo wręcz przeciwnie będzie ze wszystkich ił starał się potwierdzać swoją sprawczość.

A jak się to ma do, na przykład, biegania? Można zastanawiać się, jakie cechy sprzyjają sukcesom sportowym i z jakiego rodzaju fiksacjami są związane. Taki temat na pracę doktorską – rodzaje fiksacji korzystnie wpływające na sukcesy w biegach długodystansowych. Nie sądzę, żeby komuś chciało się to badać, ale możemy zastanowić się, jakie cechy sprzyjają sukcesom.

- Upór

- Gotowość do wyrzeczeń.

- Konsekwencja.

I sporo innych, pomijając predyspozycje fizjologiczne, (których ja akurat nie mam).

Jaka byłaby w takim razie „fiksacja mistrza”? Podejrzewam, że najprawdopodobniej fiksacje w fazie oralnej i analnej. Bo one wpływają najsilniej na potrzebę odczuwania przyjemności i upór w udowadnianiu własnej sprawczości. Gdyby to przyjąć wiele osób z dumą powtarzałoby „mam fiksacje z fazy analnej, to fiksacje mistrza”. Niestety wielu osobom określenie fiksacja z fazy analnej kojarzy się jedynie z homoseksualizmem, Freud z seksem a generalnie wszystko z dupą.

 

Do napisania tych kilku słów skłoniło mnie (poza różnymi fiksacjami z wielu faz w tym oczywiście także analnej) wspomnienie dyskusji związanej z tekstem jeszcze w Maratonach Polskich, w którym autor w głowy biegających trzydziestolatek włożył swoje rojenia, które nie zmieniły się od momentu, kiedy miał lat czternaście. Na uwagę, że jego tekst jest pełny błędów merytorycznych stwierdził, że psychologia to taka dziedzina, która nie wymaga wiedzy. Kiedy zasugerowałem mu właśnie fiksację (tego rodzaju zagranie w brydżu określane jest, jako wpustka) zareagował w sposób pokazujący, że nie rozumie tego rodzaju określeń?

 

Teraz Pan Sympatyczny został Redaktorem Naczelnym Bardzo Mondrego Portalu o Bieganiu. Teksty na nim są anonimowe (osobiście też bym się wstydził podpisać pod czymś takim). Pan Redaktor i zapewne autor tekstów na wiadome tematy podkreśla własne zainteresowanie psychologią.

Przez lata pracowałem nad swoimi umiejętnościami brydżowymi. Czytałem książki, trenowałem, jak powiedział kilka lat temu prof. Marcin Pałys, jeśli ktoś chciał mnie znaleźć na uczelni szedł do bufetu gdzie grałem w karty.

Panie Redaktorze – jeśli tak pan lubi psychologię, to może by się pan jej trochę pouczył. Sama fiksacja z fazy analnej to za mało żeby pisać sensowne teksty.10:02, wojtek_wanat
Link Komentarze (2) »
niedziela, 24 listopada 2013
Nasz klub ChruChrup

Zaczęło się kiedy do naszego klubu ChrupChrup przeszedł nowy kolega. Do tej pory organizowaliśmy zwyczajną ligę szóstek piłkarskich. Każdy mógł się zgłosić, pod warunkiem, że grał w piłkę nożną, i że grał z nami na miejscowym Orliku. Może nie była to jakaś rewelacja, ale przychodziło na niektóre turnieje po trzysta osób i chcieliśmy grać w piłkę.

Kiedy w klubie pojawił się Zielony i powiedział, że zorganizuje w ramach naszej ligi trzy turnieje wydawało się że wszystko jest jasne. Gramy w piłkę, są dwie bramki, w Szóstkach nie ma spalonego, poza tym wszystkie zasady są takie same jak w zwyczajnym futbolu.

Zielony zrobił pierwszy turniej, podczas drugiego meczu w ramach specjalnych innowacji wrzucił jeszcze jedną piłkę i zszedł z boiska, bo stwierdził że w ten sposób sport okaże się bardziej męski. Kiedy ktoś mu zwrócił uwagę, że z dwoma piłkami to już nie całkiem są piłkarskie szóstki wzruszył ramionami.

Na drugim turnieju nie było bramek, to znaczy były ale wyobrażone i jak ktoś uważał, że trafił, krzyczał głośno i jeśli było ponad osiemdziesiąt cztery decybele bramka została uznawana. Na pytanie o zasady Zielony stwierdził, że stara piłka jest dobra dla zramolałego betonu ze Związku.

Na trzecim turnieju Zielonego zrezygnowano z piłki. Poza tym wszystko było jak w zwyczajnych meczach, tyle że każda z drużyn musiała poświęcić jednego zawodnika, który pełnił rolę piłki i pozwalał wtaczać się jako piłka do bramki przeciwnika. W przypadku poważniejszych obrażeń można było wziąć zmiennika spośród osób przechodzących ulicą. Co zapobiegliwsze drużyny zatrzymywały potencjalnych zmienników zawczasu a wygrała ta, która na początku zadzwoniła po znajomego rugbistę i poprosiła go żeby przeszedł się w odpowiednim momencie ulicą.

Kiedy po sezonie organizowano ligę na nowy rok Zielony zaproponował, że z przyjemnością zorganizuje kolejne trzy turnieje. Na zastrzeżenie że to nie jest do końca liga Szóstek Piłkarskich stwierdził, że jesteśmy grupą ramoli, nie rozumiejących ducha sportu, przyjaźni i koleżeństwa, o sporcie nie mówiąc.

I wtedy się zaczęło. Na przypomnienia, że jednak chodzi o piłkę nożną powtarzały się uwagi, że to co robi Zielony to jest prawdziwy sport, rozgorzała dyskusja.

Zielony powtarzał, że gdyby ewolucja postępowała tak szybko jak rozwój naszej ligi, ciągle jeszcze byśmy byli amebami i kompletnie nie rozumiemy ducha rozwoju futbolu. Zwycięzcy czterech, spośród trzech organizowanych przez Zielonego turniejów powtarzali, że to bardzo fajna zabawa a jeśli komuś się nie podoba to może się nie bawić i że przecież chodzi o to żeby się bawić a nie o jakieś głupie zasady.

Kolega Dyrektor, który powtarzał, że przecież nie chodzi o to żeby Zielony nic nie robił, tylko żeby w ramach ligi piłkarskiej robił turnieje piłkarskie a nie podchody został okrzyknięty głównym mącicielem. Generalnie jeśli ktoś stwierdzał że zasady są od tego żeby ich przestrzegać słyszał: Zamknij się, nie rozumiesz ducha nowoczesności. I poszło.

Bandana powiedział wy synkowie nie wiecie co może prawdziwy mężczyzna, i jak można się poszarpać to wam przeszkadza. Zresztą jak się komuś nie podoba może nie przychodzić, ja tam zawsze chętnie się poszarpię. A Zielony wtórował, pewnie, bo do mnie to sami ciekawi ludzie przychodzą na turnieje a nie tylko te durne skórokopy.

Tylko jakoś nie potrafił zauważyć, że jak zdecydował organizować turniej w ramach ligi Szóstek Piłkarskich to jednak powinna być piłka nożna.

 

Jak wchodzę gdzieś, gdzie ludzie porozumiewają się poprzez stepowanie i popierdywanie to nie mówię, że to jest głupie, że to bez sensu. Akceptuję sytuację, podskakuję i popierduję i morda w kubeł. A jeśli uważam, że to bez sensu nie wchodzę w takie sytuacje.

Zasady są od tego żeby ich przestrzegać, jeśli ich nie akceptuję to słabo. Tego uczę w ramach zajęć dzieciaki. Oni to są w stanie zrozumieć. Szkoda, że z tego się wyrasta.

19:36, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
sobota, 23 listopada 2013
WPIS EMOCJONALNY

We wpisie znajdują się słowa powszechnie uznawane za wulgarne o czym informuję aby osoby o większej wrażliwości pominęły go dla własnego dobra.

 

Dawno niczego tu nie pisałem, ale w związku z tym, że zacząłem sie trochę ruszać i ktoś zaproponował mi żebym wypierdalał z forum PMnO, zdecydowałem się coś tu napisać.

W pierwszej chwili miałem wrażenie, że chodzi raczej o merytorykę, ale tupiąc skromny, sobotni trening dotarło do mnie że nie w merytoryce rzecz się ma.

Jak mawia Mój Wielki Mistrz Duchowy każdy chuj ma swój strój. Kiedy dokładałem imprezę do klasyfikacji Pucharu, nie miałem wątpliwości, że to ja mam dostosować się do wymogów, a nie wymogi do moich pomysłów. Takie to może ciut faszystowskie, ale mam przekonanie, że wchodząc w jakieś miejsce mam się dostosować do panujących tam zasad. Albo nie wchodzę. Pchanie się gdzieś i robienie na siłę swojego uważam za absurd, egoizm, objawy głębokiego pępkowizmu.

Rzecz cała dotyczy Jaszczurów. Malo jako organizator zachowywał się wobec mnie zdecydowanie bardziej niż w porządku. Na imprezę nie dojechałem ze względu na sprawy rodzinne i technicznej strony oceniać nie będę. Chciałbym przyjrzeć się innemu zjawisku – jak organizator traktuje kogoś, kto zgłasza zastrzeżenie do imprezy (podobnie było w relacji Jacek Wieszaczewski – Wigor). Coś mu się nie podoba, Hiu nie podobała się pewna dowolność interpretacji jakichś szczegółów, Jackowi fakt, że długość trasy była nieregulaminowa. No i co? No i organizator zamiast zastanawiać się jak zmienić to na lepsze zajmuje się deprecjonowaniem uczestników (ze wsparciem innych uczestników zresztą). Jak ktoś nie zrozumiał, albo nie potrafił zobaczyć w metrowym kamieniu skały, to znaczy że jest głupi. To ja mam rację, to ja wiem jak to powinno być.

Jestem przekonany, że wejście w trop Jaszczurowy, to dla PMnO ślepa uliczka. Jestem przekonany że kierunek, najbardziej rozwojowy to „konwaliowa ścieżka” – trasy trudne nawigacyjnie i takie w których zabawa polega na znajdowaniu punktów na podstawie mapy, a nie rozwiązywaniu szarad i zastanawianiu się o który grób chodzi (abstrahując od sensu rozgrywania zawodów na cmentarzu). Orientacja polega na pokonywaniu przestrzeni, odnajdywaniu drogi z pomocą mapy. Dobra trasa, to taka na której praktycznie nie da się korzystać z dróg i punkty znajdują się na czytelnych elementach. Jest tyle świetnych imprez trudnych nawigacyjnie – jest Skorpion, DyMnO, Nawigator, Izerska Wyrypa.

Pierwszy raz uczestniczyłem w InO we wrześniu 1980 roku. Żeby wygrać trzeba było wiedzieć gdzie znajdują się pamiątki po Mieczysławie Orłowiczu. Sam nie wiem czy to bardziej przypomina mi Jaszczury, czy wspomnienie z jednego z rajdów na orientację, na którym uczestnicy na podstawie opisu wyznaczali położenie PK. W opisie były przelatujące samoloty, lampiony spadające z nich z uwzględnieniem prędkości wiatru, jakieś wybuchy i dywersanci biegnący z nimi w określonym kierunku. Kolejne zespoły brały opis. Mapę i siadały do kreślenia. Po półtorej godzinie pierwszy wyruszył do lasu, w jego skład wchodził profesor fizyki. Zabawne, ciekawe, tylko czy to ciągle jest orientacja i dla jak wielu osób to może być interesujące.

Jaszczury to fajne imprezy, a Malo to ciekawy, pełny entuzjazmu człowiek. Tyle, że jeśli Puchar ma się rozgrywać na Jaszczurze, to ja chyba wysiadam, jest to impreza z elementami orientacji a nie na orientację, bo jeśli potwierdzam punkt na złej tamie, to jest to stowarzysz, ale jeśli źle szacuję jej wysokość to mam punkty karne za źle wykonane zadanie specjalne, a to zupełnie inna sprawa.12:40, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
piątek, 09 sierpnia 2013
SUKCESY CZ II

Udało mi się odzyskać trzy koszulki i spodnie, które zawinęła mi Stara. Jedną wprost z grzbietu.

18:31, wojtek_wanat
Link Komentarze (2) »
wtorek, 06 sierpnia 2013
SUKCES

Odniosłem wreszcie znaczący sukces.

To się i tym sukcesem pochwalę.

Udało mi się odwrócić bukłak z camelbaga (no nie wiem, może lepiej napisać - z takiego śmiesznego plecaczka z bukłakiem) na lewą stronę.

O tym czemu okazało się to konieczne raczej nie napiszę.

19:18, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 03 czerwca 2013
Powroty

Dawno tu nie zaglądałem. Ile można pisać, że wracam do biegania?

 

No cóż, znowu wracam do biegania, już z półtora tygodnia w miarę regularnie wychodzę. W sobotę Nawigator, za dwa tygodnie bieg w Garwolinie a później, później może nawet z setkę w tygodniu nabiję.

05:57, wojtek_wanat
Link Komentarze (2) »
sobota, 30 marca 2013
WIELKANOC

Wielkanoc - czas kiedy wszystko budzi się do życia.

We wszystkich kulturach na ten sam czas przypadało święto przebudzenia do życia. W katolickiej Wielkanocy zmartwychwstania Boga.

Najokrutniejszy miesiąc to kwiecień. Wywodzi
Z nieżywej ziemi łodygi bzu, miesza
Pamięć i pożądanie, podnieca
Gnuśne korzenie sypiąc ciepły deszcz.
Zima nas otulała i kryła
Ziemię śniegiem łaskawym, karmiła.

T.S Eliott

Wszystkim, którzy tu zaglądają życzę pamięci i pożądania w stosownych do wieku proporcjach.

A sobie i swoim rywalom, żeby mi wreszcie jaja odrosły. Bo to Wielkanoc i będzie ciekawiej.

08:40, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
czwartek, 21 marca 2013
Trzy litery

Trzeci raz pojechałem na RDS. To impreza na której bez względu na formę lubię sobie przegrać. Co ciekawe – kiedy przez cały rok byłem w czołówce na RDSie byłem piąty, kiedy rok później z trudem łapałem się w dziesiątki byłem tu czwarty. A więc bez względu na formę jestem na Dolnym Sanie skazany na porażki. Ale przyjeżdżać tu będę.

No więc jedziemy. Decyzja zapada w piątek około 19. Janek w zasadzie dojechał, droga jest możliwa do przebycia, dzieci chrychają, ale taki już ich dzisiejszy urok. Decyzja podjęta – jedziemy do Gorzyc. Co prawda od Skorpiona mało co biegałem, ale jakoś tak poleciałem cztery kilo w dół, to w jakiś sposób poprawia moją sytuację ale poza wszystkim trzeba biegać. Biegowo kiepsko a RDS to impreza raczej biegowa niż nawigacyjna, więc raczej nie widzę większych szans na większy sukces. Lubię RDS, przede wszystkim dlatego, że lubię Huberta.

W Gorzycach jesteśmy przed północą, lokujemy się w kącie w zestawie dziecięco – rodzinnym. W sumie jest tu szóstka robactwa w tym rówieśnica Wisi – Maja. Najmłodsze raczkuje, jest łóżeczko dla niego i sporo zabawek. Jemy, robale padają trochę gadamy – jest sporo osób które kojarzymy, jest sporo tematów.

Klimat imprez w tym rodzaju bardzo mi odpowiada – kameralnie, bez napinki, spokojnie – co idą tamci biegną w sumie nie ma różnicy. Chwila z Ulą, kilka zdań z Bartkiem i Jankiem, wieczór jest za krótki.

Ranek jak to ranek – szybkie wcinanie, pakowanie kalorii, uzupełniam płyny, tankuję do bukłaka wrzucam batonika szukam tego i owego. Wrzucam stoperanek (do gardła) po drugiej wizycie w toalecie okazuje się, że wszyscy gdzieś pobiegli jakieś dziesięć minut temu. Powoli ruszamy.

Po prawie godzinie tupania szosą skręcamy w mniejsza drogę, jest śnieg, nie ma ciężarówek, pierwszy punkt (15) łapiemy chwilę po Janku Gracjaszu i chwilę przed Jankiem Lenczowskim, tyle że ten drugi złapał już 16. Teraz do mostu, przez San i dreptanie po wale. Ale najpierw przez śniegi w krzaczorach. Wał był na mapie na tyle blady, że nie zwróciliśmy na niego uwagi. Znajdujemy słup dalej po wale na następny punkt i tak dalej i tak dalej.

Po drodze jest sporo czasu na rozwiązywanie problemów małżeńskich, dyskusje, szukanie kompromisów, planowanie przyszłości.

Na trasie jest pięknie – śnieg, pod śniegiem błoto, trochę zasp. Jakieś stawy. Z trzynastki przy rowie lecimy na osiemnastkę, trafiamy w ciemno, pozostaje nam jeszcze szesnastka. Ciągniemy nogi za sobą, drepczemy po szosach wleczemy się przez śnieg znajdujemy szesnastkę, przebijamy się do bazy.

Na trasie jesteśmy ponad osiem godzin, dzieci żyją, bawią się. Zgodnie z oczekiwaniami jest już Janek i Sebastian Reczek, który wygrał pięćdziesiątkę. Nie ma Bartka, w bazie jest za to sporo obaw o niego.

Przegraliśmy tym razem niecałe półtorej godziny. Kilka chwil po nas wpada Bartek – zamieszał się na osiemnastce.

Szorujemy się jemy ciepłe żarciuszko, zbieramy się. Szkoda że jutro nie mamy całkiem wolnego dnia, trzeba wracać.

Dlaczego lubię RDS? Bo ma klimat, bo jest w nim wiele serca i tego czegoś, co jest ważniejsze niż tak zwany profesjonalizm. Trasy były w jakieś mierze po asfalcie (nie lubię tego) nawigacja była umiarkowanie trudna (nie lubię tego). Ale tak czy inaczej za rok postaram się być znowu nad Dolnym Sanem. Bo to impreza która ma w sobie to coś.

I jeszcze dwa słowa na temat Pana Kierownika. Można wrzucić do gara kurczaka, wołowinę, włoszczyznę i rosół wyjdzie bez smaku. Przyprawić trzeba. I taką przyprawą na RDSie jest Pan Kierownik. Bez bazy, map, tras posiłku nie byłoby imprezy, ale bez Hiu wszystko to byłoby bez smaku.

A poza wszystkim to zacznę biegać.

Od jutra.09:14, wojtek_wanat
Link Komentarze (1) »
niedziela, 21 października 2012
DRAMAT BIEGACZA

Czasem, kiedy cisnę trening sytuacja staje się bez mała dramatyczna. Najczęściej myślę wtedy ze współczuciem o kolegach – biegaczach zmuszonych przez los do biegania w mieście. Jasne jest zima i wtedy sytuacja nieco się komplikuje. Ale jeśli zapanować nad przygotowaniami sytuacja jest prosta. Teraz zwyczajnie zapominam, nie myślę o ważnych akcesoriach i jest dramat.

Jak wygląda codzienna codzienność mojego biegania? Ubieram się, wychodzę na łąki i jesteśmy tylko my dwoje – moja bieganie i ja. Ostatnio troje – moja kudłata gadzina się rozbiegała. Jest więc także nadzieja dla żony. Ta moja samotność, oddzielenie od cywilizacji jest niewątpliwie atrakcją. Słuchanie śpiewu ptaków, szczekania psów, ryku krów a latem bzyczenia gzów, widok mgieł snujących się po łąkach, błysk zająca uniesionego w skoku, błyski białych sarnich tyłków. Są jednak także inne, bardziej przyziemne korzyści.

Co może biegacz w mieście kiedy go przydusi pęcherz? Ja z wyższością zwalniam, patrzę w lewo, później w prawo i leję w krzaki. W mieście i krzaków mniej i zawsze jest szansa że ktoś w nich jest. Mniejsza, jeśli rzecz dotyczy pijanych żulków, ale jeśli trafi się na romantyczną parę przeżywającą miłosne uniesienia. Ostatnio o mały włos nie olałem SOKistów czających się w krzakach na ludzi przechodzących nielegalnie przez tory.

Dziś jednak spotkał mnie dramat. W iglastym lesie sparło mnie dramatycznie. W zimie mam ze sobą papier, teraz nie biorę bo i tak się rozmoczy. Z trudem doniosłem do rzadkich i słabo już uliścionych krzaczków. Później było szybkie ogarnianie się, bo zorientowałem się że za plecami mam chałupę.

W domu ze spodni wysypało mi się jeszcze trochę liści. Zima idzie, trzeba będzie pamiętać o papierze, ograniczać w tych kwestiach, bo w tyłek zimno. Bieganie to niebezpieczny, pełny dramatów sport.10:04, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »
poniedziałek, 15 października 2012
Echh

Czas zajrzeć tu, coś dorzucić, podzielić się tym co tam słychać.

Jak zauważył Janek w zeszłym roku miałem lekkie wahania nastroju. W tym zresztą także, ale co może dziwne w zeszłym byłem z zdecydowanie obniżonym nastroju, w tym jakoś mi lepiej i trudno mi to pogodzić z bieganiem. To znaczy generalnie ciągle mi się ciągle spieszyło. Co chwilkę pobiegałem to już leciałem sobie gdzieś wystartować. W zasadzie na Trudach fizycznie byłem w relatywnie dobrej formie, ale głowa była w kiepskim stanie. Teraz jakoś tak się uspokoiłem. Nigdzie mi się nie spieszy.

Na Trudach (poza kilkoma kiepskimi pomysłami, jak choćby punkt na pomoście) impreza z fajnym klimatem i trudno się do czegoś doczepić. Ładny i ciekawy teren, sympatyczni ludzie, czego więcej chcieć.

Tydzień później Maraton Warszawski. Dla mnie to zawsze jest Festival. Bieganie w Warszawce to coś super. Było kilka rzeczy, które we mnie pozostały – szpalery ludzi w kilku miejscach na trasie, klimat w tłumie biegaczy, stary znajomy – Jacek, który kilka kilometrów eskortował mnie na rowerze i zabawiał rozmową, wbiegnięcie na Narodowy, jakoś tam przypominające pierwszy maraton. A później tydzień bezruchu.

I znowu biegam, spokojnie tupię sobie, dzień w dzień, po te głupie kilkanaście kilometrów, mam nadzieję że już na dobre wróciłem do biegania, że do końca roku, będę powiększał kilometraż, a później przekształcę to na szybsze bieganie.

To bieganie mnie znowu cieszy. Nie szarpię się żeby coś wybiegać, cieszę się każdym przebiegniętym kilometrem, każdy mój mięsień się cieszy i głowa. Nawet kiedy wychodząc powtarzam – nie lubię, nie chce mi się, nie mam siły ani ochoty. Później wraca siła i ochota i radość. Może nie aż taka że chce mi się krzyczeć, może to nie jest lepsze niż seks. Ale seks to ja mam taki, że dwie godziny takiej przyjemności przypłaciłbym trwałym upośledzeniem i zaburzeniami afektywnymi. A nieraz biegam ponad dwie godziny.10:41, wojtek_wanat
Link Dodaj komentarz »